Směnka

Úvěr na směnku: Plusy a mínusy

Půjčky na směnku mají své plusy i mínusy, které je důležité si promyslet a počítat s nimi. Směnka je doklad, který velmi jasně určí podmínky půjčky. Každá směnka musí obsahovat jméno a adresu dlužníka i osoby, která půjčku poskytuje. Musí zde být i datum a místo splacení dluhu.

Výhody

Mezi výhody tohoto druhu úvěru je rychlost vyřízení. Žádné dlouhé studování smlouvy, která může být účelově nesrozumitelná. Úvěry na směnku nám nepřináší žádné nemilé překvapení, vždy víme jasné podmínky půjčky a lze s nimi počítat. Další výhodou je jednoduchost povinností, které nám směnka ukládá. Směnka pouze definuje kdy, kde a kolik máme vrátit. Nic jiného nám směnka nenařizuje a žádné jiné povinnosti z ní nevyplývají. Poslední námi popisovanou výhodou je rychlost, s kterou je úvěr na směnku spjat. Směnku se používá pro krátkodobé úvěry a znamená jistoty pro obě strany obchodu.

Nevýhody

Proti všem popsaným výhodám stojí ale i nevýhody. První z nich je neměnnost a přísnost takové půjčky. Na jednu stranu je pozitivem této vlastnosti, že věřitel nemůže požadovat částku dříve, něž je ve sjednané datum. Můžete však narazit při tom, když chcete nebo dokonce potřebujete splatit půjčku dříve. V takových případech nemusíte uspět. Jde o to, jak se k tomu postaví onen věřitel. A v případě, kdy svolí k předčasnému splacení, není právně ošetřené to, že částku nebude požadovat podruhé ve sjednaný termín. Dalším mínusem je to, že pokud není splacena částka dle jednoznačně určených podmínek, věřitel ji může vymáhat v podstatě ihned. V takovém případě by to znamenalo to, že i zpoždění se o jeden den (z jakýchkoli důvodů) by mohlo vést k exekuci.

Jak si půjčit na směnku?

Úvěr na směnku poskytuje celá řada nebankovních subjektů. Dopředu nemusíte platit žádné poplatky, předložíte pouze občanský průkaz a není zde žádné prověřování v kterémkoli z registrů. Kvůli zde popsaným vlastnostem je však vždy důležité dbát na pověst subjektu, který nám půjčuje a na recenze jeho služeb. Další variantou je půjčka od fyzické osoby, protože směnka může být vystavena jakýmkoli člověkem.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *