Úspora v domácnosti

Úsporná domácnost: Energie pod kontrolou

Prakticky v každé domácnosti se plýtvá. Jen málokterý majitel objektu je schopen žít maximálně ekonomicky a snaží se neustále hledat možnosti úspory. Pravda je ale taková, že z drtivé je to bez jakýchkoli problémů možné. Nemusíte se přitom ani nijak výrazně namáhat. Stačí brát v potaz pouze několik důležitých faktů. Podívejme se tedy na všechny aspekty vedoucí k tomu, že bude i u vás energie pod kontrolou.

Ceny energie jsou závratné

V první řadě je třeba začít u vytápění objektu. Právě tady se nejčastěji nacházejí značné rezervy. Podívejte se na zateplení objektu. Tepelné mosty, jež často vznikají, mohou způsobit vnik velkého množství studeného vzduchu, který dokáže interiér zchladit natolik, že teplo uniká doslova komínem. Stát dokáže rozdávat zajímavé dotace na zateplovací systémy a také na kotle, potažmo tepelná čerpadla a jiné vytápěcí alternativy. Výbornou volbou jsou i solární panely.

Prohlížejte energetické štítky

Při nákupu jakéhokoli spotřebiče se vyplatí sledovat energetické štítky, které jasně prozradí, kolik energie si daný spotřebič vezme. Ideální jsou varianty, na kterých najdete A+++. Jestliže máte doma starší mrazák, s největší pravděpodobností odpovídá energetické třídě D, která je dnes prakticky tou nejnižší, jež existuje. Zamyslet byste se měli ale hlavně nad tím, zdali všechny spotřebiče musejí neustále být zapnuté. Taková druhá lednička či mrazák ve spíži nemusí jet neustále bez výjimky.

Další energetické nedostatky

Jestli myjete nádobí pod tekoucí vodou, tak si tento zlozvyk raději odpusťte. Pořízení myčky vám dokáže ušetřit neskutečné množství vody, ač se to možná na první pohled vůbec nezdá. Voda by neměla téct ani v době při vykonávání vlastní hygieny. Vyvarujte se i většího množství zapnutých plotýnek na sporáku. Také spotřebovávají spousty energie.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *