Úspora financí: Naučte se správně řídit domácnost

ucet

Není to tak dlouho, co jsme pocítili náhlé zdražení energií, jejich následky mají dopad dodnes. I když se objevily zprávy o zlevnění energií, tak stále máte možnost korigovat velkou část výdajů. Správným hospodařením ušetříte minimálně 6 % výdajů. Pouhým snížením 1 °C ušetříte výše zmíněných 6 %.

Teplota v domácnosti

Chladné počasí již pomalu končí, nicméně před nadcházející zimou se určitě nedoporučuje topit na maximální výkon nebo tuto teplotu se snažit nárazově nastavit, a poté vypnout. Určitě nemusíte dodržovat rady Markéty Pekarové Adamové, která vyzívala lidi k pletení a nošení svetrů. Daleko lepší variantou je nastavení termostatu na střední nebo nižší úroveň, v závislosti na místnosti. V zimě se vyplatí větrat krátce a intenzivně.

V horkých letních dnech se doporučuje zatemnit místnosti a neotevírat okna během dne. Není nutné zbytečně zapínat kolikrát klimatizaci. Po západu slunce můžete otevírat okna k větrání. Samozřejmě, pokud upřednostňujete klimatizaci, tak vám tyto rady ušetří peníze. Zařízení nebude muset pracovat intenzivně, aby dosáhlo požadované teploty. Vyvarujte se také zbytečného chodu klimatizace ve vaší nepřítomnosti.

Kuchyň

Nyní se přesuneme do kuchyně, která je vybavena různými spotřebiči. Při vaření dodržujte velikost nádobí podle velikosti varné zóny a k ušetření času i energie používejte poklice. Jestliže vlastníte myčku, tak tu pouštějte pouze tehdy, až je plná. O svou lednici a mrazák se starejte náležitě a nemějte nastavenou zbytečně nízkou teplotu. Stejně tak dbejte na to, aby vám nevznikala námraza, pouhá vrstva nad 3 mm zvyšuje spotřebu až o 30 %.

Koupelna

Mám dobrou zprávu pro všechny, kterým zabere sprcha maximálně pět minut. Čtyřminutová sprcha je až čtyřikrát úspornější než jedna napuštěná vana. Jedna napuštěná vana spotřebuje 100 až 200 litrů vody, zatímco sprcha 30 až 60 litrů vody. Vodu v bojleru stačí ohřívat na 50 až 60 °C. Peníze ušetříte také správným praním. Snažte se naplnit pračku zhruba do tří čtvrtin jejího objemu a použijte ekologický program. I když trvá déle, tak vám ušetří až 40 procent elektřiny. Málo naplněnou pračkou zbytečně plýtváte vodou i elektřinou, přeplněná pořádně nevypere prádlo.

sprcha

Foto: Pixabay

Spotřebiče

Zastaralé spotřebiče jsou častými žrouty elektřiny. Moderní pračky nebo lednice spotřebují pouze jednu třetinu, co spotřebiče staré deset nebo více let. Nenechávejte zbytečně zapojené nabíječky v zásuvce. Co nemusíte mít zapojené, také nenechávejte. Snad vám tyto rady přinesou úspory v budoucnu.

Zdroj: Autor, https://www.novinky.cz/clanek/finance-doma-topte-perte-a-varte-optimalne-rozdily-byvaji-citelne-40429584

Náhledový obrázek: Pixabay