Co s cenou nafty udělá konec slevy na dani

01_benzin

Spotřební daň na motorovou naftu se dle záměrů vlády nejspíše vrátí na původní úroveň. Návrh ministerstva financí již schválil také celý kabinet Petra Fialy. Stane se tak schválením a účinností novely zákona o spotřebních daních. Tu mají zrychleně projednat poslanci a senátoři.

Kdy by se mohla daň zvýšit

Vláda zavedla slevu na spotřební dani za naftu, a to ve výši 1,50 Kč na litr. Fialova vláda tak učinila loni v červnu a šlo o dočasné opatření. Toto opatření pak bylo prodlouženo do konce tohoto roku. Ministr financí Stanjura však loni uvedl, že by mohlo jít i o trvalou změnu. Nyní však stejný rezort konstatuje, že snížení spotřební daně již nemá opodstatnění. Již delší dobu se ceny nafty drží pod rekordními hranicemi, které jsme zažívali minulý rok. Pokud se podaří schválit zrychleně tento návrh, pak by původní zdanění, tedy 9,95 Kč na litr nafty, mohlo platit již počátkem července tohoto roku.

Hlavní důvod – výrazné zlevňování

Jaký je tedy hlavní důvod zrušení daňové slevy na motorovou naftu? Návrat k původní výši zdanění je způsoben zejména tím, že pominuly mimořádné okolnosti, které si nižší zdanění dle vlády vyžadovaly. Nyní totiž na českém trhu s pohonnými hmotami zažíváme výrazný pokles cen. V Česku je jedna z nejnižších cen za naftu v Evropské unii. Dalším důvodem pak je ušetření výdajů státu, respektive navýšení jeho příjmů. Pakliže je zde extrémně levná nafta, nedává dále smysl snižovat na ni daň.

Co zrušení slevy přinese

Státnímu rozpočtu přinese návrat k původní výši zdanění asi 727 milionů korun každý měsíc. Dalších 73 milionů by pak mělo jít do Státního fondu dopravní infrastruktury. Co se ceny týče, cena nafty se určitě zvedne, a to přinejmenším poměrně o zdanění, které se obnovuje. Možné je čekat i vyšší zdražení navýšením marže obchodníků. Určitě však, i vzhledem k současným trendům zlevňování pohonných hmot, nemusíme očekávat zdražení výrazné či skokové.

Zdroj: https://www.penize.cz/doprava/442090-sleva-na-naftu-konci-spotrebni-dan-se-vrati-na-puvodni-vysi, https://www.lidovky.cz/byznys/nafta-cena-spotrebni-dan.A230306_145528_ln_ekonomika_hma

Náhledové foto – Pixabay