elektřina

Úspora elektřiny v domácnosti

Díky dostupným elektrospotřebičům se stal náš život pohodlnějším, než tomu bylo dříve. Myčka za nás myje, pračka pere a my máme více času na jiné aktivity. Nicméně tento „komfort“ je vykoupen vyšší energetickou náročností. Stále více proto saháme hlouběji do peněženky, protože za elektřinu platíme čím dál více. Podívejte se společně s námi, jak můžete za elektřinu v domácnosti ušetřit nějakou tu korunu. Máte-li možnost, požádejte si také o dotaci Zelená úsporám.

Kupte si moderní úsporné elektrospotřebiče

Pořizovací cena moderních úsporných spotřebičů je sice vyšší, nicméně úspora elektrické energie je znatelná a pocítíte ji ušetřením několika tisíců korun ročně. Vybíráte-li si nový spotřebič, připlaťte si a kupte si ten nejúspornější. Nechte si poradit u prodejce a pečlivě si přečtěte údaje o spotřebě a energetické třídě na energetických štítcích. Pokud máte relativně „novější“ spotřebič a výměna by se vám nevyplatila, zkuste alespoň snížit spotřebu energie šetrnějším přístupem. Pračku a myčku spouštějte až při úplném naplnění, sušičku využívejte až v případě, že se prádlo nedá již sušit na čerstvém vzduchu, chladničku zbytečně neotvírejte a pořiďte si třídu A+++.

Sviťte levněji

Úspora energie v domácnosti bude větší, když začnete levněji svítit. Svícení totiž může tvořit čtvrtinu z celkové spotřeby elektrické energie. Máte-li ještě klasické žárovky, urychleně je vyměňte za ty úsporné. Úsporné kompaktní zářivky mají až o 80 % nižší spotřebu elektrické energie než běžné žárovky. V současnosti prodejci nabízí velký výběr kompaktních zářivek. Pokud máte problém se v nich zorientovat a při výběru upřednostňuje nízkou cenu, uvědomte si, že ne vždy cena koresponduje s dostatečnou kvalitou. Proto vám doporučujeme, abyste se při výběru obrátili na zkušeného pracovníka prodejny.

Zvolte vhodného dodavatele elektrické energie

Vyberte si pečlivě dodavatele elektrické energie. Ceny mezi jednotlivými dodavateli jsou totiž markantní. Pokud přejdete k levnějšímu dodavateli, jak úspora elektrické energie, tak finanční úspora bude znatelná. Ušetřit můžete až několik tisíc korun ročně. Doporučujeme vám to zejména v případě, že využíváte elektřinu k vytápění anebo vlastníte elektrický bojler. Zajistěte si dvoutarifní sazbu elektřiny. Domácí spotřebiče pak zapínejte v době, kdy je nízký tarif a odebíráte levnější elektřinu. Při kupování spotřebičů proto vyberte takové, které mají funkci odloženého startu.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *