Největší chytáky v pojistných smlouvách

Smlouva

Pokud si sjednáváte nové pojištění, určitě si dejte pozor na podepisování smlouvy a vše si nejprve dobře přečtěte. Dnes vám představím nejčastější chytáky, které čekají v mnoha pojistných smlouvách na nepozorné klienty. Které to jsou?

Výluky na bolest zad či psychické nemoci

Smlouvy o pojištění mohou obsahovat značném množství výluk, tedy upravených situací, na které se pojištění nevztahuje. Je proto dobré si je prostudovat, ať poté nejste překvapení. Co se týče různých neduhů, častá bývá výluka, kdy se pojišťovna zříká povinnosti hradit vám pojištění kvůli bolesti zadbolesti zad či psychickým problémům. Právě takových případů je však velké množství a často jsou příčinami kratší či delší pracovní neschopnosti.

Pojištění auta – jen ve dne!

I jiná pojištění však mohou mít řadu výjimek, které jsou pro obyčejného člověka nelogické a představují jen překvapení. Například pojištění proti krádeži vozidla. Přečtěte si pořádně smlouvu. Levnější nabídky jsou totiž často lákavé, avšak když se něco stane, zjistíte, že žádné peníze nedostanete. Mluvíme o výlukách typu: pojištění proti krádeži platí jen ve dne. Jde o častější praxi pojišťoven, než byste řekli! Pokud toto nezjistíte před podpisem smlouvy, budete velmi nepříjemně překvapení.

Pojištění domácnosti

Dále mohou existovat různé ustanovení smlouvy, které po vás chtějí větší míru zájmu pojištěný statek. Například pojištění domácnosti. Pokud například praskne trubka a vytopí se část bytu, nemusíte dostat ani korunu. Někdy si totiž pojišťovna do smlouvy prosadí klauzuli, že pojištění platí, jen pokud například v tomto konkrétním případě, před odchodem vypnete hlavní uzávěr vody. Neučiníte-li tak, nemusí pojišťovna platit, protože jste nedali pozor a hlavní vypínač nevypli. Bohužel praxe je taková. Žádná pojišťovna se nebude vystavovat velkému množství potencionálních pojistných povinností a spíše bude do smlouvy dávat jednu výluku za druhou, aby jí vaše pojištění něco vydělalo. Proto si musíte smlouvu prostudovat pořádně před podpisem. Až dle informací se pak rozhodněte, zda je pojištění výhodné.

Náhledové foto: Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.