USA neustupují: Cla na hliníkové plechy se stala realitou

Hliník

Obchodní válka mezi USA a Čínou prakticky pokračuje, a to ve volném tempu. Aktuálně se na přetřes dostaly hliníkové plechy. Tato poměrně hojně obchodovaná komodita se pochopitelně dováží do Spojených států z Číny. Americká Komise pro mezinárodní obchod označovaná zkratkou ITC rozhodla o tom, že hliníkové plechy budou podléhat clu, a to poměrně solidnímu. Na čí popud byla cla zavedena? Jaká je jejich výše a jaká je hodnota dovozu hliníkových plechů do Spojených států amerických. Nepřestávejte číst, všechno vám prozradíme právě v tomto článku.

Americké hliníkárenské společnosti si stěžovaly

Cla byla zavedena na popud velkých firem ze Spojených států amerických. Jednalo se především o Novelis Corp., Jupiter Aluminium, JW Aluminium Company, Arconic Inc, Constellium či Aleris Corp. Právě ony si stěžovaly už v loňském roce přesně touto dobou na to, že se objem importu tohoto sortimentu do USA zvýšil až o 750 %. V důsledku této změny pochopitelně došlo také ke zvýšení procentuálního zastoupení plechů z Číny.

Pohyblivá výše cla

Jaká je tedy hodnota cla na hliníkové plechy? Pohybuje se od 96,3 do 176,2 %. Jedná se prakticky o cla antidumpingového a antisubvenčního charakteru. Počítat je třeba s tím, že jsou zavedena na dobu trvání 5 let. Samotné zavedení cla přímo řeší samotná vláda, která se stala spouštěče celého procesu. Od roku 1985 je to vůbec poprvé, co se tak stalo bez stížností na cenu ze strany amerických hliníkárenských společností.

Jaký je vlastně objem dovozu hliníkových plechů?

V loňském roce činila celková hodnota importu plechů z hliníku z Číny cca 900 milionů dolarů. V přepočtu se jedná zhruba od 20, 46 mld. korun. Otázkou nadále zůstává, jakým způsobem bude reagovat samotná Čína. Podle mnohých informací měla být cla dokonce původně mnohem vyšší.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.