Přetěžování zaměstnanců: Cesta do pekel pro každého šéfa

Zaměstnávání lidí

Jaká je aktuální situace na trhu práce? Hovoří vcelku jednoznačně! Zaměstnanost je v mnohých regionech minimální. I tento ukazatel hovoří o faktu, že by si zaměstnavatel měl svých zaměstnanců vážit. Ano, čtete správně, vážit. Ne jim podlézat a podstrojovat! Rozhodně by se šéf měl aktivně o své zaměstnance zajímat. Z jeho strany se bude jednat o jakési preventivní opatření, jež povede k tomu, že si jej budou jeho zaměstnanci vážit. Možná jen na oko, ale budou. Syndrom vyhoření nikdy nespí a nikdy nevíte, kdy sedne i na zaměstnance. Lehké zvýšení tlaku před Vánocemi a je vymalováno… Co by měl tedy zaměstnavatel dělat?

Rychlé jednání jako základ

Expresní jednání je velmi důležité. Potřebuje váš zaměstnanec dovolenou? Výborně, pro vás nic optimálního. Přesto mu ji rychle povolte, nebo zamítněte. Výroba nestíhá? Dokážete rychle sehnat brigádníka? I tato drobnost může v daných momentech rozhodovat a přinést vám potřebné plusové body.

Odměna? Ano, ale rychlá a zavčas udělená

Každý chce víc! Přesto ale výplata pravidelně zasílaná na účet zaměstnance představuje jakousi malou jistotu. Podpora, pochvala, uznání. To jsou slova, se kterými by si měl správný šéf tykat. Nezapomeňte přitom ani na benefity. Taková permice do fitka, poukaz na pivo z regionálního pivovaru? Ha, to je pro chlapy výhra. Pro ženy samozřejmě wellness, kosmetika atd.

Skvělé vztahy dělají kolektiv

Společné pracovní obědy snídaně. Proč ne, pokud to jde? Zavést lze i jiné aktivity, při kterých se setkávají nadřízení a podřízení. Na firemním večírku nemusí být šéf nejvíce pod obraz, ale může pobavit a ukázat, že je taky člověk.

Přetížení není na místě nikdy

Víte, jaké to je, když toho všeho máte dost? Jistě, vy se hecnete, protože je firma vaše. I nejlepší zaměstnanec bude mít někde v hlavě to, že za firmu kopat nutně nemusí! Pokud nestíháte, je mnohem jednodušší najmout brigádníky, případně najít ještě jednu či více osob na dobu určitou.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.