Úroky u hypoték pomalu klesají. Rozhodující je další snižování sazeb ze strany ČNB

hypoteka

Po období stabilních úroků u hypoték v roce 2023 dochází k poklesu úrokových sazeb. Důvodem je především snižování základních sazeb ze strany České národní banky (ČNB), která se snaží podpořit tuzemskou ekonomiku.

Od začátku roku banky postupně snižují úrokové sazby hypoték. Impulsem pro toto zlevňování bylo i minulé rozhodnutí ČNB, která snížila základní úrokovou sazbu. Naposledy bankovní rada ČNB 8. února 2024 snížila sazby o 0,5 procentního bodu na 6,25 %. Toto rozhodnutí by se mělo v nejbližších týdnech a měsících promítnout do poklesu úrokových sazeb u hypotečních úvěrů.

Příklady zlevnění:

  • Hypoteční banka: od 19. února sníží úrok o 0,3 % u fixací na 1 a 3 roky a o 0,1 % u fixace na 5 let. Nejnížší úroková sazba bude 5,39 % u fixace na 1 rok.
  • Air Bank: od 16. února zlevní úvěry s fixacemi na 2 a 3 roky o 0,5 %. Nejnižší úroková sazba začíná na 4,69 %.
  • Česká spořitelna: od 8. února platí nové úrokové sazby, nejnižší sazba začíná na 5,39 % u fixací na 4 a 5 let.

Z hlediska hypotečních úrokových sazeb by dnešní krok centrální banky měl nejvíce ovlivnit kratší fixace. Podle úvěrového experta Vojtěcha Ostatka by měly klesnout úrokové sazby s fixací do tří let, což je pro výpočet hypotéky důležité.

Snížení sazby = nižší splátka

Snížení úrokové sazby o několik desetin procentního bodu může znamenat úsporu v řádech tisíců korun v měsíčních splátkách. Například u úvěru na 3,5 milionu korun s úrokovou sazbou 5,5 % a splatností 20 let klesne splátka o cca 1 000 Kč, pokud se úroková sazba sníží o 0,5 %.

Snižování sazeb není pro banky dobrou zprávou. Čím více sazby klesnou, tím více klientů začne zvažovat refinancování stávajících úvěrů. Banky tak můžou přijít o zisky. Někteří klienti se mohou také rozhodnout pro nové půjčky či úvěry za výhodnějších podmínek, což může dále ovlivnit ziskovost bankovního sektoru.

Co čekat do budoucna?

Hypotéky by měly v příštích měsících dále klesat o desetiny procentního bodu. Refinancování svého úvěru by tak mohlo zvažovat až 50 000 klientů bank. Průměrná úroková sazba hypoték se v současnosti pohybuje na úrovni 5,54 %, což je nejnižší hodnota od poloviny roku 2022.

Náhledové foto: Pixabay