Dojde k výraznému zpřísnění trestů za ničení přírody

příroda

Evropská unie si na přírodu více posvítí, zpřísní nejen tresty za úmyslné přestupky vedoucí k poškození přírody. Za některé zločiny bude přitom hrozit až osm let. A jaké prohřešky proti přírodě budou více pod drobnohledem? Půjde o znečištění vod, poškození ozonové vrstvy, lovení přísně chráněných zvířat ani podvody s emisemi oxidu uhličitého nikomu jen tak neprojdou.

Nová pravidla, přísnější tresty

Členské země by tak měly do dvou let vydat příslušné směrnice, skrze které by přečiny mohly přísně trestat. Kupříkladu nákladní lodě budou muset přepravu zajistit bezpečněji. Rtuť, která často otráví nemalou část moře bude do budoucna tabu. Také nezákonný rybolov, černé obchodování s toxickými látkami apod. ponesou ve spoustě zemích hrozivé následky. Vývoz toxického odpadu, který často končí bůhvíkde, by také již přírodě neměl nadále ubližovat. I s tím bude brzy konec, alespoň tak si to představují předkladatelé návrhu.

Tzv. ekocidu ale není jednoduché dokázat, je zároveň těžké jí i trestat. Např. nezákonný lov tuňáka obecného je extrémně těžké prokázat. Současně ale negativní dopady ekocidy přesahují veškeré hranice. Je proto čas kontinent a jeho země více bránit.

příroda

Foto: Pixabay

Tresty odpovídající škodám

Obrovské škody na životním prostředí se promítají dlouhodobě i do způsobu života ve všech částech světa. Brzy již nebudou beztrestné. Škody, jenž se netýkají jen narušení ekosystémů, ale současně i lidského zdraví, budou trestány odpovídajícím způsobem, třeba i vězením na dobu deseti let. Do dvou let by měly jednotlivé země překlopit směrnici do svých právních systémů.

Kritici ale přesto namítají, že ústupky byly až příliš velké a směrnice je ve skutečnosti poměrně měkká a plná výjimek. Přesto se Evropa stane první, kdo pojem ekocida zavede do svého právního řádu.

Zdroje informací: https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/priroda/evropska-unie-zprisni-tresty-za-zlociny-na-prirode-za-ciny-srovnatelne-s_2402271351_kac

https://denikn.cz/1325221/ekocidu-je-tezke-trestat-jeji-dusledky-vsak-presahuji-hranice-statu-upozornuje-odbornice-na-klimaticke-pravo/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.