Úroky rostou rychleji, hypoteční trh zpomaluje

01_hypoteka2

Banky pro své klienty výrazně zdražují hypoteční úvěry. Zásadně se to odráží v rychlém růstu průměrných hypotečních sazeb. V září byl tento průměr 2,43 procenta. S růstem průměrné úrokové sazby klesá zájem o hypotéky. Hypoteční trh tak sice pomalu, ale jistě zpomaluje.

Úroky rostou napříč trhem

Růst úrokových sazeb se týká všech hráčů na trhu. Napříč celým trhem tento růst zrychluje. Dle ukazatele Fincentrum Hypoindex srpnová průměrná úroková sazba hypotéky rostla oproti červencové hodnotě o devět bazických bodů, v září již tento růst dělal 11 bazických bodů oproti srpnu. Nyní je tedy průměrná úroková sazba u tuzemského hypotečního úvěru na hodnotě 2,43 procenta. Růst by měl být v dalších měsících ještě výraznější a rychlejší.

S čím lze počítat na konci roku

I v těchto měsících by měl trend pokračovat. Otázkou je jen to, jak rychle se budeme přibližovat 3procentní hranici. Již v těchto dnech však nabídkové úroky této hodnoty dosahují (Fincentrum Hypoindex reaguje se zpožděním dva až tři měsíce). Na konci roku by tedy mohla být realitou 4procentní průměrná úroková sazba hypoték. Za takovým výrazným nárůstem je do velké míry zvýšení úrokových sazeb Českou národní bankou o 0,75procentního bodu a také vysoká poptávka po hypotékách.

Stále roste objem poskytnutých hypoték

Během tří čtvrtletí tohoto roku se na hypotékách vyplatilo klientům tuzemských bank přes 320 miliard korun. Oproti prvním devíti měsícům roku 2020 je to tedy nárůst objemu úvěrů o 90 procent. Tento rok je, co se týče objemu sjednaných hypoték, rekordním. Už v červenci bankovní instituce překonaly rekord z minulého roku. Otázkou tedy je, zda se letos dočkáme hranice 400 miliard korun na sjednaných hypotékách. Tento podzim bude však spíše ve znamení zpomalování tohoto objemu. Za tím stojí i výše popisovaný nárůst úrokových sazeb u hypoték.

Zdroj: https://www.novinky.cz/finance/clanek/rust-urokovych-sazeb-zrychluje-hypotecni-trh-brzdi-40375443
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.