Úroky na spořících účtech se zvyšují – kde nejvíce

Spoření

Úroky se zvyšují u hypoték a dalších úvěrů, což nejspíše klienty bank nikterak netěší. Na druhé straně se však také zvyšují úroky na spořících účtech. Podíváme se na to, jaká je v tomto ohledu situace, a kde jsou úroky nejvyšší. Tak pojďme na to!

Ani vyšší úroky neporáží inflaci

Přesto, že se úroky na spořících účtech zvyšují a úspory klientů jsou tedy více zhodnocovány, stejně neporáží dnešní vysokou inflaci. Další část úročení ukusuje srážková daň státu, která činí patnáct procent. Ani v této době růstu úroků tedy nechráníte své peníze před inflací. Alespoň ne na tuzemských spořících účtech. Naopak – reálně se peníze znehodnocují. Výhodu může však představovat zákonné pojištění vkladů do dvou a půl milionu korun.

Výše úroků na trhu

Pokud se podíváme jen na výši úroků, pak má nejvyšší úroky na spořících účtech v této době TRINITY BANK s 2,08 %. Za ní je SBERBANK a BANKA CREDITAS – obě s 2 %. Úrokovou sazbu nad jedno procento pak mají ještě EXPOBANK (1, 4 %), Hello Bank (až 1 %), Komerční banka (až 1 %) a MONETA Money Bank (1,5 %). Většina bank nabízí spořící účet zdarma – bez poplatků. Poplatky si účtuje jen Trinity bank při výpisech z účtu poštou (39 Kč za měsíc) a ve stejné případě také UniCredit Bank (100 Kč za měsíc).

Úroky však ještě budou růst

I přes zvyšování základní úrokové sazby Českou národní bankou jsou u spořících účtů relativně nízké sazby. ještě vzhledem k dnešní inflaci, která dle ČNB atakuje 6 %. Kroky centrální banky však budou mít za následek ještě další zvyšování úrokových sazeb. Jsme nyní teprve na začátku období, kdy Česká národní banka skokově zvyšuje základní úrokovou sazbu. Centrální banka totiž nutí bankovní trh soupeřit o depozita. Z pohledu klientů jde o dobrou zprávu, jelikož se to odrazí na vyšších úrocích, které budou banky klientům nabízet.

Zdroj: https://www.blesk.cz/clanek/radce-penize/695335/banky-zvysuji-uroky-na-sporicich-uctech-velky-prehled-kolik-dostanete-za-rok-sporeni.html
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.