Listopad: měsíc, který otřásl hypotéčním trhem

Hypotéka

Během listopadu působily na hypotéční trh několik faktorů, které jej jeden po druhém ovlivňovaly. Obecně přitom lze říci, že zprávy byly pro trh s hypotékami vesměs negativní. Hypotéky ovlivnilo především zvýšení úrokových sazeb a také nové, přísnější, limity a požadavky kladené na potenciální klienty. Půjde navíc o ovlivnění dlouhodobějšího charakteru a i do budoucna lze počítat s efekty v podobě navyšování úroků hypotéčních úvěrů.

Zvýšení úrokových sazeb

Česká národní banka sáhla na začátku měsíce k významnému zvýšení úrokových sazeb. Zvýšení o 1,25 % z původních 1,5 % na současných 2,75 % se nevyhnutelně propsalo i do růstu úroků u hypotéčních úvěrů. Ty se nyní pohybují v oblasti okolo 3,5 % a bohužel lze očekávat další růst. Pětileté úrokové sazby vyrostly během listopadu až o 0,5 %.

Česká národní banka bude znovu zasedat těsně před Vánoci a vyloučit nelze ani scénář, ve kterém znovu základní úrokové sazby posune směrem nahoru. V takovém případě by mohlo dojít ke zvýšení úroků u hypoték až na nějakých 4,5 %. Problém budou vyšší úroky představovat jak pro nové klienty bank, ale i pro ty, kterým končí fixační období. Nejčastěji se to bude týkat těch, kteří si sjednávali pětiletou fixaci o období 2016/2017. Lze proto očekávat, že část klientů bude mít problém se zvýšením měsíčních splátek.

Hypotéka

Foto: Pixabay

Přísnější limity pro poskytování hypotéčních úvěrů

Česká národní banka poprvé ve své historii využila možnost regulovat hypotéčních trh prostřednictvím nastavení úvěrových ukazatelů LTV (Loan to Value), DTI (Debt to Income) a DSTI (Debt Service To Income). Zatímco parametr LTV značící poměr poskytnutého úvěru k celkové ceně nemovitosti byl přenastaven z 90 na přísnějších 80%, parametry DTI a DSTI jsou nyní 8,5, resp. 45 %, zatímco v minulosti nebyla v jejich případě regulace zavedena vůbec. Definována je nová skupina žadatelů mladších 36 let.

I toto přísnější nastavení limitů povede pravděpodobně ke snížení počtu žadatelů a těch, kteří budou s žádostí úspěšní.

Zdroj informací: https://www.gpf.cz/hypotecni-uvery-listopad-2021

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.