Úrokové sazby hypoték míří k rekordnímu minimu

Bydlení

Koronavirová krize se nadále prohlubuje a hypoteční trh postupně začíná atakovat rekordy. Když si vezmeme jen takový červenec, pak zjistíme, že objem poskytnutých hypoték činil neuvěřitelných 21,6 miliardy korun. Pád zaznamenává i úroková sazba. Ta průměrná klesla právě v červenci letošního roku na 2,15 %. V podstatě se tato sazba dostala na úroveň loňského roku. Že by se tato tendence měla otočit, to zrovna dvakrát nevypadá.

I meziroční nárůst hypoték je citelný

Potenciál hypoték je zřejmě takový, že budou úrokové sazby ještě dále mírně klesat. Jestliže se potvrdí černé scénáře spojené se masivnějším zvýšením nezaměstnanosti, pokles bude i markantnější. Aspoň takto mluvil místopředseda Gepard Finance, David Eim. A jaký byl letošní objem hypoték? 21,597 miliard korun. Meziročně stoupl o více než poměrně citelných 6 miliard korun.

Hypoindex červenec

Zdroj srovnání: Fincentrum Hypoindex

Hypoindex září

Zdroj srovnání: Fincentrum Hypoindex

A co počty poskytnutých hypoték?

Vzrostly nejen objemy hypotečních úvěrů, ale také jejich množství. Konkrétně bylo v bankách sjednáno celkem 7 867 hypoték, tedy o 1 252 více než v loňském roce. Na rekordní úrovní je tento počet hlavně díky snížení sazeb. Letos se bankám podařilo sjednat hypotéky za částku přesahující 131 miliard korun. To se stalo naposled v roce 2017.

Hypotéky poskytnuté

Zdroj srovnání: Fincentrum Hypoindex

Průměrná výše hypotéky šla dolů

V červenci letošního roku se průměrná výše hypotečního úvěru dostala na 2 745 277 korun. Oproti loňskému roku jde o mírný pokles.

Zdroj grafiky: Hypogo.cz

Jedničkových sazeb je stále více

Postupně se setkáváme i s neuvěřitelně nízkými sazbami začínajícími magickou jedničkou. Třeba Fio Banka nabídne hypotéku s fixací na 1 rok se sazbou 1,48 %. U pětileté hypotéky s mBank jde o 1,64 %. U banky Creditas jde o 1, 99 %. takto bychom mohli pokračovat dál. Porovnat si sazby můžete velmi jednoduše online zde.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.