Jak vypadá izraelský lockdown

Akcie Covid

Dnes se zaměříme na nám podobný stát. Nikoli však geograficky ani kulturou či mentalitou. Jde totiž o stát, který stejně jako my patří k těm nejvíce zasaženým státům takzvané druhé vlny epidemie koronaviru a s ním spojeného nového onemocnění covid-19. Jak vypadá onen přísný izraelský lockdown, kterým se nákazu rozhodly místní autority řešit? A máme se bát podobného scénáře i v České republice?

Přísné omezení pohybu

Situace v Izraeli byla v září a říjnu taková, že vláda na epidemii odpověděla opravdu přísným lockdownem. Lockdown znamená v překladu uzamčení a v terminologii epidemie, která se nyní skloňuje často i u nás, znamená uzavření ekonomiky a omezení pohybu tak, aby se zamezilo sociálnímu šíření nákazy. V Izraeli tak teď platí pravidla, která stanovují omezení pohybu, spočívající v tom, že lidi mohou být maximálně jeden kilometr od svého bydliště.

Zavřené školy a podniky

Dále se však izraelský lockdown týká i zavírání zařízení různého druhu. Byly zavřeny školy (školky se nyní v minulém týdnu znovuotevíraly) a všechny podniky, které nejsou z hlediska bezpečnosti země a pro její chod esenciální. Lidé mohou také vycházet jen z nezbytných důvodů a dodržování tohoto všeho má pod přísnými sankcemi na starosti policie.

Zavřeny i supermarkety a sportovní centra

Obě tyto položky jsou také uzavřeny. Velké supermarkety, jakožto i sportoviště nedostaly od vlády zelenou. Podniky, které zůstaly otevřené, musí figurovat na speciálním vládním seznamu. Zavřené jsou i kadeřnictví a podniky nabízející podobné služby. Otevřeny jsou naopak lékárny, obchody s domácími potřebami či s potravinami. Zavřené jsou i synagogy, pro Židy tak důležité. K prvnímu vyhodnocení lockdownu mělo dojít po 18. říjnu. Uvidí se tedy, jak bude pokračovat. V České republice se často v médiích také skloňuje nutnost zavedení lockdownu, a proto je dobré izraelskou situace, stejně jako vliv lockdownu na umírnění nákazy, sledovat.

 

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.