Kyanid v Bečvě pod kobercem: Deza to určitě nebyla

Mrtvá ryba

Z řeky Bečvy se muselo vytáhnout více než 40 tun ryb. K celkovému zotavení samotného toku dojde nejdříve za 12 let. Vysazeny byly nové ryby, ale vše půjde velmi pomalu. Některé z druhů ryb nelze ani sehnat. Takto je možné prezentovat kusé informace o tom, co se vlastně stalo. Velmi smutné. Ví se fakticky jediné. Deza za to určitě nemůže. To je jasné.

Diskuse postupně utichly

Na internetu byly diskuze na denním pořádku. Ještě pár týdnů zpět vycházely mraky článků o tom, jak pokračuje vyšetřování a že viník bude stoprocentně odhalen. Veřejnost hltala zprávy a dívala se na tristní obrázky rybářů, kteří lovili mrtvé ryby ve velmi dlouhém úseku.

Vše skončilo u výpusti v Rožnově pod Radhoštěm

Samotnými vyšetřovateli byl stanoven jako zdroj kontaminace 15 km dlouhý kanálů vedoucí z průmyslového areálu Tesla v Rožnově pod Radhoštěm. Původ jedů ovšem neodhalili. Zajímavá je také informace o tom, že vzorky se tady odebíraly až druhý den. Nalezeny byly poloviční hodnoty kyanidu. Přesto podle mnohých ryby ještě v řece žily, byla tam jen patrná bílá pěna. Ostatně hned na počátku se k Rožnovu při hledání viníka ani nepokračovalo.

Chlor pro zametení stop

Někteří rybáři hovořili o tom, že při vytahování ryb cítili velmi silný zápach chloru. Jak je známo chlornan sodný dokáže kyanid efektivně rozložit. Zametou se pak stopy. Že by o ně někdo nestál? Rybáře prý doslova brněly ruce. Podle všeho by mělo být místo kontaminace spíše níže, někde u Lhotky nad Bečvou. tady mimo jiné ústí i jedna z výpustí Dezy, která s kyanidem pracuje. Zajímavá je informace o konci mísící zóny, tu stanovuje na 1860 až 2100 metrů pod výpustí, což vyplývá z disertační práce zaměstnance vodohospodářského výzkumného ústavu Tomáše Mičaníka. V tomto případě byl konec mísící zóny 1700 metrů pod výpustí. Jedno je tedy všem jasné, Deza to jistě nebyla…

Uhynulá ryba: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.