Mrtvá ryba

Kyanid v Bečvě pod kobercem: Deza to určitě nebyla

Z řeky Bečvy se muselo vytáhnout více než 40 tun ryb. K celkovému zotavení samotného toku dojde nejdříve za 12 let. Vysazeny byly nové ryby, ale vše půjde velmi pomalu. Některé z druhů ryb nelze ani sehnat. Takto je možné prezentovat kusé informace o tom, co se vlastně stalo. Velmi smutné. Ví se fakticky jediné. Deza za to určitě nemůže. To je jasné.

Diskuse postupně utichly

Na internetu byly diskuze na denním pořádku. Ještě pár týdnů zpět vycházely mraky článků o tom, jak pokračuje vyšetřování a že viník bude stoprocentně odhalen. Veřejnost hltala zprávy a dívala se na tristní obrázky rybářů, kteří lovili mrtvé ryby ve velmi dlouhém úseku.

Vše skončilo u výpusti v Rožnově pod Radhoštěm

Samotnými vyšetřovateli byl stanoven jako zdroj kontaminace 15 km dlouhý kanálů vedoucí z průmyslového areálu Tesla v Rožnově pod Radhoštěm. Původ jedů ovšem neodhalili. Zajímavá je také informace o tom, že vzorky se tady odebíraly až druhý den. Nalezeny byly poloviční hodnoty kyanidu. Přesto podle mnohých ryby ještě v řece žily, byla tam jen patrná bílá pěna. Ostatně hned na počátku se k Rožnovu při hledání viníka ani nepokračovalo.

Chlor pro zametení stop

Někteří rybáři hovořili o tom, že při vytahování ryb cítili velmi silný zápach chloru. Jak je známo chlornan sodný dokáže kyanid efektivně rozložit. Zametou se pak stopy. Že by o ně někdo nestál? Rybáře prý doslova brněly ruce. Podle všeho by mělo být místo kontaminace spíše níže, někde u Lhotky nad Bečvou. tady mimo jiné ústí i jedna z výpustí Dezy, která s kyanidem pracuje. Zajímavá je informace o konci mísící zóny, tu stanovuje na 1860 až 2100 metrů pod výpustí, což vyplývá z disertační práce zaměstnance vodohospodářského výzkumného ústavu Tomáše Mičaníka. V tomto případě byl konec mísící zóny 1700 metrů pod výpustí. Jedno je tedy všem jasné, Deza to jistě nebyla…

Uhynulá ryba: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

20 komentářů

 1. pavel Odpovědět

  co je tohle za slátaninu všech faktů dohromady ??? Autor by si měl nastudovat více detailů a také to jak spolu souvisí. Tohle je nepřehledný guláš. Co bylo cílem tohoto článku ?? Jaký je závěr ?? Jen plácnutí do vody……a vůbec nic nového.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   článek pouze upozorňuje na smutnou skutečnost, že se z hlediska vyšetřování asi už nic dít nebude.
   Uvedl jsem jen několik faktů, o nichž se moc nehovoří.
   Toť vše. Máte-li něco k doplnění, budu rád.
   Mějte se a díky za koment!

 2. Milan Odpovědět

  Konfidentova chemička to nebyla tak jako nekácí jeho firmy holoseče v českém středohoří a už vůbec neprodává naše stromy čínanům protože asi kůrovec žere už i krásné listnaté stromy , všechno je to kááámpááánˇ e čecháčkové držej tlamy , takhle tak závidět třeba sousedovy větší brambory !!!

 3. Petr Odpovědět

  Typicky pro Burese..Ja nekradu ,vceli milujou repku ,ptaci neumiraj na poziti pesticidu ,ja nekacim to kurovec…A Becva.Ja nic to pan „Kalousek“ prominte vlasne pan“Tesla“ nebo „Olaf“…PH

 4. Roman Kolář Odpovědět

  Pane Štěpáne, to raději nic než takové informace.

  Souhlasím s Pavlem, slátanina. Jan Husák z Ekolistu nebo Jakub Troníček z ČRo o této kauze informují věcně, srozumitelně a dávají si s tím práci. Neuvedl jste oproti nim nic nového, jen tomu ve vašem podání není rozumět.

  A k odevzdanému konstatování, že „už se z hlediska vyšetřování nic dít nebude“. Nemělo by být Vaším úkolem jako novináře se snažit všemi silami o opak?

  1. bob Odpovědět

   Husák z Ekolistu mohl napsat pouze jedno slovo . BABIŠ . Hlupáci u toho článku hýkají blahem , jak odhalil pachatele .

 5. činčila Odpovědět

  Tak to je, když se nechce. Jinak by šest chlapů mohlo odebrat vzorky až po Bečvy za jedno odpoledne a hned by se vědělo kde už je voda čistá. Že se to smete ze stolu bylo od začátku zcela jasné. Však rybáři si koupí ryby nové.

 6. Petr Odpovědět

  Sama policie neměla zájem tuto věc řešit, však co vždyť to jsou jen blbé ryby. Slova jednoho z nich. Naše řeky hynou a ne jen akutníma otravama. Je to hanba našich vládních činitelů kteří nechtějí a nemají zájem kolem přírody a vůbec kolem celého ekosystému cokoli dělat. Je mi z toho velmi smutno.

 7. Gaheris Odpovědět

  Tak je to nabíledni, kdo nevěří ať tam běží! Na salaši na tom hornom, zabil bača baču hownom, Kdo nevěří ať tam běží, vedle bači howno leží!

 8. Vladimír Benada Odpovědět

  mám skušenost s veřejnou bezpečností z detsví a to když jsem prokázal kdo kradl a u koho to je ale VB to zametla pod stůl. (měl jsem 10 let) Máme českou policii a s některýmy případy je to stejné a viník je známý. Jsou placeni z našich daní. Nemám knim žádnou DŮVĚRU!

 9. Franta Odpovědět

  Shrňme to:
  1/ Podezřelá je Deza (majitel Babiš).
  2/ ČIŽP jednala pomalu a výsledky zveřejnila pozdě (nadřízený Babiš).
  Je pravda, že se nepodařilo najít viníka. Střet zájmů premiéra a majitele Agrofertu trvá.

 10. Kerim Odpovědět

  ANO DEZA TO URČITĚ, URČITĚ NEBYLA
  KONSPIRACE ???….a mohlo to být třeba takto ???
  bývalý komunista, dnes miliardář a vůdce, kterému klesali preference a kterého nebylo měsíc vidět a slyšet v médiích, pořád jen samý PRYMULA PRYMULA PRYMULA, tak pověřil šedou eminenci a ta zorganizovala politický komplot, který odstartoval nočním telefonátem a předem neplánovanou pozvánkou do návštěvou liduprázdných ulic a do liduprázdné restaurace u Vyšehradských hradeb. Součástí komplotu byl i neznámý anonym oznamující tuto neplánovanou noční návštěvu restaurace novinám Blesku.
  A nastartovaný telefonát šedé eminence odstartoval popravu důvěřivého českého virologa, který na přátelský návrh šedé eminence, že roušky jsou v tuto noční dobu na liduprázdné tajné schůzce zbytečností, si roušku v restauraci a při opouštění restaurace sundal stejně jako to udělala šedá eminence.
  A důvěřivý český Prymula, neošlehaný mafiánskými praktikami Juraje Jánošíka, tak celé této blamáži nočního projednávání utajovaných blábolů uvěřil a skočil kočnerovským praktikám infikovaným z východu do Čech, skočil na mafiánský ŠPEK.
  A po zveřejnení fotek v médiích vůdce vyčkával celé dopoledne na reakce národa, novinářů a opozičních politiků a využil jejich rozhořčenosti a pak po zjištění reakcí národa až v pravé poledne vykonal mediální popravu a vyhazov ministra.
  A tím může opět být a bude každý den vůdce opět v médiích namísto Prymuly.
  A tím vyrazil Damoklův meč z rukou opozice, které vyhověl popravou Prymuly a českým zabedněným občanům a opozici, jenž od rána do médií řvala a dychtila po popravě Prymuly…tak opozici a národu milerád vyhověl a zabil dvě mouchy jednou ranou !!!
  A tím opět preference vůdcovi jako bojovníka proti špíně, proti nepravostem, proti zlodějským živnostnikům, tím u blbých, ovlivnitelných českých ovcí opět stoupnou.
  Ihned po zveřejnění Prymula odmítá jakoukoliv vinu s tím, že tolik zas neudělal a naopak oproti Prymulovi šedá vůdcova eminence ihned při prvním kontaktu s novináři prohlašuje, že pochybyl a bere a souhlasí s veškerou politickou odpovědností (téměř žádnou) a sankcemi….a těší se na tučnou odměnu za vykonanou službu od svěřeneckého fondu.
  Prymula je zdrcen a šedá eminence se usmívá a do médií tvrdí, že mu vyšetřování Magistrátu a Hygieny vůbec nevadí….zajímavé !!!
  …a najednou teprve až třetí den po incidentu se vůdce v médiích na šedou eminenci dodatečně rozčiluje, že překročil kompetence a pochybyl…jedná podle toho co národ novináři a média prezentují a zjistil, že první den, když vyhodil Prymulu, nepokáral náležitě svého organizátora komplotu….což bylo pro všechny podezřelé, tak svojí šedou eminenci dodatečně mediálně kárá…zajímavé
  Stát je důležité řídit jako firmu a nepohodlnou konkurenci zlikvidovat.

  Faltýnek neodchází, rezignoval symbolicky
  NOVINKY
  24.10. 2020 Dnes 8:44 – Praha
  ada, nig, Právo

 11. Petr Odpovědět

  Kdyby řeku zamořil chudý podnikatel svou neopatrností tak už dávno sedí na Borech a bylo by všechno vyřešené.Přeci nezavřem poctivé oligarchy.

 12. Jindra Odpovědět

  Jsme v situaci, kdy data – velmi pravděpodobně zcela nedostatečná, špatně sebraná => jako důkazy na nic – jsou v režimu utajení, protože jde o vyšetřování. Jestli teď není ZCELA JASNÉ, odkud to přiteklo, detektivové a soudy už to nevylepší. Zásadní selhání bylo, myslím, při zajišťování důkazů, Takhle se řešily případy v divokých devadesátkách, přece.
  Zdálo by se mi užitečné soustředit se na to, jestli každá instituce (ČIŽP s vyměněným ředitelem s příchylností k Agrofertu, Povodí Moravy jakožto správce vodního toku, odbor ŽP na MěÚ se starostou za ANO…) udělal vše, co z legislativy měla a zda něco nezanedbala. Protože evidetně zanedbala! Jinak bychom dneska měli viníka a soud by jen určoval, co za to!

 13. Petr Veselka Odpovědět

  Vážení, jen úvaha.
  Pokud by to udělala Deza. Její odpadní vody, dle uváděné bakalářské práce , vypuštěné do Bečvy by vedle kyanidů patrně obsahovaly fenol, pyridin, nějaké „benzolové uhlovodíky“ a podobně.
  Pokud by to udělaly rožnovské galvanovny, mořírny atd., potom by kyanidy byly doprovázeny příslušnými kovy, které tyto firmy zpracovávají.
  Pokud by rozbory nenašly ani kovy ani „dezáckou organiku pak by to byl patrně nějaký sud.
  Ty Deza patrně nevlastní.
  Na toto musí odpovědět laboratoř, která tyto vody analyzovala.
  Štve mně, že v množství diskuzí, jsem tuto úvahu nikde neviděl.
  Děkuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *