Úřady práce: K čemu skutečně slouží

Pravděpodobně již jste alespoň jednou museli navštívit úřad práce. Na základě jeho podstaty by se dalo říci, že úřad práce je místem, kde se setkávají lidé se svými potencionálními zaměstnavateli. Zaměstnavatelé častokrát nechávají své poptávky právě na úřadu práce, protože na rozdíl od internetových portálů, je zveřejnění inzerátů na ÚP bezplatné. Avšak tím to rozhodně nekončí.

Úřad práce ve funkci státu

Úřad práce má za úkol hodnotit stav na trhu práce, zpracovávat koncepce vývoje zaměstnanosti a přijímat určitá opatření, kterými ovlivní případnou nabídku a poptávku na trhu.

Úřad práce pro uchazeče o zaměstnání

Každý, kdo je veden na úřadu práce je nazýván uchazečem o zaměstnání. Úřad práce informuje každého takového občana o možnostech získání zaměstnání. Pokud se uchazeči o zaměstnání delší dobu nedaří najít zaměstnání, snaží se ho úřad práce učinit pro potenciální zaměstnavatele přitažlivější – nabízí mu různé rekvalifikační kurzy, informují i zaměstnavatele o volných pracovních silách.

Hmotné zabezpečení

Občan, který je nezaměstnaný, musí i nadále platit zdravotní a sociální pojištění. Pokud je veden na úřadu práce, tyto náklady na sebe bere stát. To je také důvodem, proč se lidé na úřad práce hlásí. Dalším důvodem je hmotné zabezpečení, které je občanům poskytováno. Jeho udělování ale i odebírání má na starosti právě úřad práce.

Vyřazení z evidence úřadu práce

Úřad práce ale může také vyřazovat občany ze své evidence. Může to udělat na základě zákonem stanovených důvodů. Například pokud zjisti, že vykonáváte nelegální práci – tedy práci bez smlouvy, „na černo“. Také pokud odmítnete vhodné zaměstnání, je to důvodem k vyřazení. Musíte mít vážný důvod k odmítnutí takového zaměstnání. Pokud na úřadu práce neoznámíte, že jste nemocní nebo máte úraz, můžete být taktéž vyřazeni. Posledním důvodem pro vyřazení může být vaše neochota spolupracovat s úřadem práce (nedostavujete se například na sjednané schůzky).

44 komentářů

 1. petrfort@post.cz'Petr Odpovědět

  Slouží hlavně aby uchazeče donutili najít si práci,což je správně a zároveň aby uchazeči neobtěžovali arogantní úředníky kteří jsou placeni z našich daní.Řídí se pokyny EU dát co nejmenší podporu a tím že podepíšete rozhodnutí o výši podpory která je omylem nižší než ta správná není cesta k nápravě.
  Než něco podepíšete spošítejte si samy kolik by ste mněli dostat peněz.Vlastní zkušenost.

  1. Romankozel@seznam.cz'Roman Odpovědět

   Podpora v nezaměstnanosti se počítá podle výdělku, tedy podle toho, co napíše účetní v poslední práci, jak můžou někoho ošidit?

   1. petrfort@post.cz'Petr Odpovědět

    Přesně tak jak říkáte z posledního výdělku ale mně vypočítali podporu z výdělku který sI asi vymysleli a dělalo by to o méně za 11měsídů podpory o 4500Kč.Smůlu mám že jsem podepsal a důkladně nepřečetl jelikož jsem jim věřil.Chybu ale nikdo nepřiznal a i na ministerstvu mi zdělují že jsem podepsal, tak je vše pro ÚP v pořádku.

  2. umfa@epenize.cz'umfa Odpovědět

   To by mě zajímalo, kdo tak může být na podpoře. V zemi kde je na pět miliónů práceschopných občanů přes tři sta tisích volných pracovních míst 🙂

   1. obkladyhruby@seznam.cz'činčila Odpovědět

    Každý kdo do práce projede třetinu mzdy a zbytek mu sežere nájem. Rozhlédni se co firmy nabízí a pak se teprve div.

    1. umfa@epenize.cz'umfa Odpovědět

     Už jsem se rozhlédnul. Práci mám, umím máknout tak neberu minimální mzdu, když bylo nutno tak jsem se za prací přestěhoval, bydlení nad poměry jsem si taky nepořizoval, tak se snad můžu trochu divit 🙂 Jestli si někdo neumí uspořádat život, neměl by se zlobit na okolnosti…

  3. jiri@volny.cz'Jiří Odpovědět

   Cílem úřadu práce není lidem pomoci práci najít. Spíš lidem bez práce šlapat na paty, aby si co nejrychleji práci našli. A pokud ji najít nemůžou, např. předdůchodový věk, tak jim šlapat na paty, aby se radši odhlásili z registrace a sami si platili zdravotní pojištění.

 2. krotas@email.cz'Jirka Odpovědět

  Úřad práce hlavně slouží k obsazování nelukrativních pozic (uklízečka, pracovník v sociálních službách a jiné)za pomoci nátlaku, vydíráni a sankcí uvalených na uchazeče o zaměstnání.

  1. Teylu@seznam.cz'Červ Odpovědět

   Hmm, on někdo někoho nutí jít na úřed práce???Nikoli, můžete si práci sehnat sám a to takovou, která se vám líbí. Mimochodem, být podnikatel, tak si člověka dodaného před úřad práce nevezmu. Pokud není jedinec schopen si takové věci zařídit sám a přímo, není s vysokou pravděpodobností schopen vykonávat jakoukoli samostatnou práci. A co s takovým člověkem ….

   1. martom@gmail.cz'Marný Tomáš Odpovědět

    Že by třeba překlenutí od propuštění do nástupu k novém zaměstnavateli? to je makačka na bednu!!!Že Vy jste úředník z ÚP? asi ano dle těch pitomých canců!!!

   2. mku@email.cz'MKU03375 Odpovědět

    Jen drobná poznámka: sám jsem byl evidován na pracáku, ale nebylo to proto, že jsem si nemohl sehnat práci, ale než jsem ji sehnal, tak bych musel z ničeho (=žádný příjem) platit zdravotní a sociální pojištění, což evidencí na pracáku bylo vyřešeno. Proto trochu přemýšlejte, až budete podnikatelem, proč byl uchazeč o práci ve vaší firmě evidován na pracáku.

  2. umfa@epenize.cz'umfa Odpovědět

   Čemu prosím říkáte nátlak a vydírání? Že někomu nechtějí dát podporu a požadují, aby si ty peníze sám vydělal? 🙂 A komu se nelíbí „nelukrativní“ pozice, ať se podívá třeba na jobs.cz nebo jiný portál a tam se může probírat volnými místy od rána do večera. A rozhodně nejde o podprůměrné nabídky 🙂

 3. katenice@seznam.cz'Katka Odpovědět

  Kamarádka mi líčila zaměstnávání snědého obyvatelstva,kdy bylo nárokováno dokládání poptávání se po práci.Našinec musel mít papír,snědý neodevzdával nic,nedostali ani smeták k veřejně-prospěšným pracem.Na hmotné nouzi pak bylo „přeIndiováno“…Dostanou na to,o čem jiní nemají ani ánunk..Mohou se směle množit..

  1. hrabeTom@seznam.cz'Tom Hrabě Odpovědět

   Bohužel je to přesně tak! Taky jsem musel dodávat mraky potvrzení (např. přerušení živnosti) a hnědočech (ze stejné obce, u stejného úředníka) nemusel dodat nic a dokonce i oficielně podnikal! A na hmotné nouzi mě vypakovali za 5 minut – máte auto (23let staré), dům, (bezcenné) pozemky, životky ! A hnědočech? má dvě auta (7, 10let) dům po rodičích…. to holt ta rovnoprávnost:-(

 4. janevimnic@seznam.cz'mimozemštan ET Odpovědět

  už žádný komentář nenapíšu,svoboda projevu je tu osekána,nechte si prostor pro amíkovské snílky !

  1. Tarsan@seznam.cz'Martin Odpovědět

   Po studiu na vysoké škole jsem vzal první práci v mém oboru. Po vystřízlení za daných platových podmínek jsem raději zůstal na úřadě práce. Vstávat za tak ubohou východoevropskou almužnu fakt nebudu.

   1. umfa@epenize.cz'umfa Odpovědět

    Když Vám vadí „východoevropské“ mzdy, tak Německo je odsud maximálně pár hodin cesty 🙂

   2. Neo0113@seznam.cz'Tonny Odpovědět

    No a co, že jsi po vysoké škole? To máš jako patent na rozum, nebo jsi specialista v nějakém oboru? Chlapče tím se staneš až praxí a ne hloupýma kecama zde na diskuzi.

 5. lexx@centrum.cz'lexx Odpovědět

  zcela zbytečný a naprosto nepotřebný úřad…neznám NIKOHO, NIKOHO ! komu by pracák dopomohl ke stabilní práci
  nabídky na ÚP toť tržní odpad – šmejd který nikdo nechce dělat – za zcela nevyhovujících podmínek,
  zkuste si

  1. Romankozel@seznam.cz'Roman Odpovědět

   A já zas ano, kamarádovi tam ukázali nabídku, která nikde na webu nebyla nebo ji přehlédl a je v té práci už rok a půl. Nebo známá, která chtěla změnu, tak tam zašla se podívat na nástěnku a vybrala si práci.

 6. spacekbv@seznam.cz'Špaček Miroslav Odpovědět

  Pokud nejsem lenoch,lempl apod.Taky simulant úřad práce nepotřebuji.I ten název je divný Úřad práce!!!!

 7. umfa@epenize.cz'umfa Odpovědět

  Úřady práce jsou tu proto, aby úředníci měli práci 🙂 Kdo někdy s úp jednal, učitě pochopil, že ti lidé, kteří tam pracují, jsou takových kvalit, že by v soukromém sektoru prostě práci nesehnali. Tak pro ně vymysleli speciální úřady 😀

 8. Nosikratkyvlas@seznam.cz'Dočekal Odpovědět

  Přišel jsem na ÚP, vyjel mi lísteček, vypíšu papíry a čekám, čekám a čekám. Opět čekám a čekam, Asi po půl hodině vylezla paní z vedlejší kanceláře s hrníčkem v ruce. Jéééé promiňte, jen jsem si na chvíli odskočila za kolegyní na kafíííčko. A to prosím v pracovní době. Byl jsem tam několikrát a nikdy mi nijak nepomohli – nepotřebný úřad

 9. kraina@seznam.cz'Tomáš Kraina Odpovědět

  K čemu slouží Úřad práce? Tak především k úřadování, tak, jako většina / veškeré úřady. 80% činnosti zabírá práce pro práci – statistiky, tabulky, hlášení, prognózy… Nicméně poslat klientův vyplněný tiskopis z patra do patra je neřešitelný problém, musí se vypsat znovu a vše znovu doložit.
  No a následných 20% činnosti se skládá ze snahy co nejvíce omezit oficiální procento nezaměstnanosti. Protože nezaměstnaný je ve statistikách pouze ten, kdo je evidovaný na ÚP. A garantuji vám, že tam dlouho evidovaní nebudete. Práci vám sice neseženou, ale brzy vás vyštvou. A sehnat práci po 50, pokud zrovna např. nechcete na částečný úvazek zametat nemocniční dvůr, není záležitostí pár dnů ale dlouhých pár měsíců…

 10. nanzard@seznam.cz'Petr Odpovědět

  Evidentně s tím nemáte vlastní zkušenost. Absolutní čísla jsou věc jedna a skutečné rozložení v rámci regionů a struktura profesí je věc druhá. To co jsou neobsazená místa, tak se jedná hlavně o málo kvalifikované práce ve výrobě. Jinak normální práce je jen po známosti, konkurzy jsou šaškárna s předem vybraným uchazečem, aby se jako vybíralo. Lidé nad 50 let jsou prakticky nezaměstnatelní. Úřady práce jsou k ničemu, žádnou práci vám nenajdou, musíte si ji najít sami, oni jenom evidují počty nezaměstnaných a jsou u toho ještě nepříjemní.

 11. marketnovackova@seznam.cz'Irena 39 Odpovědět

  Mě ÚP nikdy nepomohl a to jsem samoživitelka,hodně záleží na přístupu úředníků.
  kdybych byla !nepřizpůsobivým občanem „tam je situace úplně jiná,jak v jednání úředníků tak finančně v nárocích na dávky.

  1. moukapolohruba@post.cz'klerika Odpovědět

   A jste si s tím skutečně tak jistá, že to tak je ? Zkuste to , chovat se tro
   chu jinak, a ne sklopit hned uši, a chtějte, na co máte nárok, seďte, dokud nebudete s výsledkem pohovoru spokojena, pokud Vás vyvedou, podejte si na onu referentku stížnost písemně

 12. vpop@seznam.cz'Václav Odpovědět

  Úřad práce je i úřadem nucených prací, když člověk vysokoškolsky vzdělaný, který ve věku 58 či více ztratil zaměstnání, je úřadem nucen obcházet potenciální zaměstnavatele, kteří nabízejí jen nekvalifikované práce. Odmítnout nelze, protože jinak je uchazeč o zaměstnání vyřazen z ÚP.

  1. umfa@epenize.eu'umfa Odpovědět

   V principu každá práce je nucená, protože kdo nepracuje, umře hlady… To, že to tak ve skutečnosti není, je dáno vyspělostí a velkorysostí naší společnosti. Ale že by z toho měl vyplývat nárok na podporu pro lidi, kteří se odmítají živit jak se zrovna dá, mi už přijde trochu moc 🙂

 13. Placira@seznam.cz'Irena Odpovědět

  Souhlasím s Petrem. Mně úřad práce také nenabídl odpovídající zaměstnání, pouze nekvalifikované pozice s mizerným platem. Aspoň mi ale zaplatili rekvalifikaci, na základě čehož jsem začala podnikat. Sice zcela mimo můj obor a předchozí praxi, ale je to k přežití do důchodu. Je to tak – lidí po 50 už nikdo k lepší práci nepustí, přitom mají spoustu zkušeností.

 14. jujdasek@centrum.cz'Jára Odpovědět

  Nepřiznání podpory v nezaměstnonsti:

  – zaměstnavatel se mnou uzavřel pracovní smlouvu, kterou jsem ÚP doložil, na dobu určitou na celý rok od 01.04.
  do 31.03. následujícího roku, tak jsem po celý tento rok, bez jakékoli absence, pracoval v dobré víře že je to celých
  odpracovaných 12 měsíců,
  – pojistné bylo prokazatelně zaplaceno za všechny pracovní dny v každém měsíci v celém dotčeném pracovním roce,
  – dny sobotu 01.04. a neděli 02.04. nepotvrdil jako dobu důchodového pojištění – JEDNALO SE U DANÉHO
  AMĚSTNAVATELE O NEPRACOVNÍ DNY – pravidelný nepracovní víkend,
  – přitom PRACOVNÍ SMLOUVA byla podepsána v sobotu 1.4.
  – Úřad práce České republiky MI ALE nepřiznl podporu v nezaměstnonsti s ODŮVODNĚNÍM : doložil jste předchozí
  zaměstnání pouze v délce 11 měsíců a 29 dní – chybějící dva dny jsou výše uvedené u daného zaměstnavatele
  nepracovní sobota a neděle,

  Poradí mi zde někdo, jak se domoci spravedlnosti?

  1. jiri@volny.cz'Jiří Odpovědět

   Toto je jeden z případů, kdy je patrná snaha lidem nedat podporu, oškubat je, jak se dá. Záminka se vždy najde. Možná to byl zákonný postup, jelikož měsíc začínal tím volnem a faktický nástup do práce byl až toho 3.4. Doporučil bych najít si nějakou brigádu, prostě „odpracovat“ pár dní. A pak znovu registrovat. Jistě. lidi se chodí registrovat až tehdy, když jinou možnost nemají. Blbé je, že případné dávky pak stanoví z těch pár dnů, kde byste pobyl před další registrací. Já bych zkusil v bývalé firmě, vysvětlit jim situaci a vypomoci třeba v době dovolených za někoho, kdo nyní není v práci. Třeba nějakou dohodu o dílo, ale to by mělo být pojištěné.

  1. vpop@seznam.cz'Václav Odpovědět

   Ale ano, i po 60-tce. Mně slečna z ÚP, sotva vyšlá ze školy, v 61 letech poslala k živnostnici, která sháněla nekvalifikované lesní dělníky (moje kvalifikace – lesní inženýr).

 15. 729@email.cz'729 Odpovědět

  V našem Kocourkově je všechno naruby. Mladí se flákají a staří jsou naháněni do nekvalifikovaných prací a všemožně šikanováni mladými úřednicemi na ÚP. Člověk může mít odmakáno třeba 40 let a je veden stejně jako mladý absolvent zvláštní školy. A vzdělání si můžete strčit za klobouk. To nebylo v letech hned po převratu možné a nikde v civilizované Evropě to tak nefunguje. A taky se jednání ÚP liší podle města, v Ostravě jsou mnohem přísnější než v Praze kde je nejnižší nezaměstnanost-tam nechají člověka po 60 na pokoji až do důchodu, v Ostravě bylo nejvíc lidí na VP v republice

  1. vpop@seznam.cz'Václav Odpovědět

   V 61-letech mě slečna na ÚP (bylo to její první pracovní místo po škole) poslala ucházet se o práci k živnostnici, která poptávala pomocné lesní dělníky (moje kvalifikace a celoživotní působení – lesní inženýr).

 16. dlogrtep@seznam.cz'Petr Odpovědět

  No nechat na ÚP, aby Vám dohodil práci a dokonce s pomocí rekval. kurzu : No tak to máte zaděláno, že chytnete flek, který málo kdo chce a potřebují ZA MÁLO PENĚZ TAM NĚKOHO UVRTAT.

 17. jiri@volny.cz'Jiří Odpovědět

  Úřady práce by měly lidem pomoci najít novou práci, toto ve skutečnosti nečiní, nebo takovým stylem, že to je k ničemu. Dále by měli kontrolovat, aby někdo nezneužíval stát, tj. vyřadit lidi kteří práci fakticky nehledají. Toto se veřejně nepřiznává, přitom to je legitimní. Toto je fakticky hlavní činnost UP. Je tu potíž, určití lidé nebo skupiny se systematicky práci vyhýbají, zde jaksi úřad nefunguje, ty lidi se bojí vyřadit ze seznamu. Ono si stačí položit otázku, jestli třeba někdo těsně před 40 neodpracoval ani dva roky, tak je něco divně. Jiná je situace lidí, kterým je přes 50, mají odpracovány dlouhá leta a pak přijdou o práci. Bohužel, právě těmto lidem UP šlape na paty. Stačí mít tento věk, čím starší, tím horší. UP vůbec neřeší inzeráty, kde je poptávaný věk do, ač toto není dovolené. Chyba je vždy u uchazeče o práci. Taky starší lidé mívají zdravotní problémy, stačí malý rozdíl a hned práce sehnat nejde.
  Není veřejnosti dostupná statistika, jaká je nezaměstnanost lidí nad 50, nad 55 nebo dokonce nad 60 let. A potom statistika o faktické zaměstnanosti těchto skupin. Leckdo si radši zaplatí pojistné, případné vede fiktivní živnost, platí odvody jak z minimálního příjmu, přitom zakázky ani práci nemá. Žije z našetřeného a nějak to doklepe do penze. Pokud jde o rekvalifikace, tak jsem zažil spíš jen to, že mi „nabídli“ jít pracovat za 11 tisíc hrubého, byl to nějaký sociální program, takže ani nevím, jestli by to počítali jako práci. Ovšem znamenalo by to 8 h v práci, někde uklízet veřejná prostranství apod. Zcela nezajímalo, že zdravotně neschopen, lékaře jsem si musel platit sám. Přitom dle Zákoníku práce je vstupní prohlídka povinná a hradí ji zaměstnavatel. Podotýkám, že mám vš a dlouhá leta odpracovaná ve vš profesi. Ale nemohl bych někde na sluníčku sekat trávu nebo tahat těžké větve. Než jsem nastoupil do nynějšího místa, tak jsem musel mít vstupní prohlídku, velmi důkladnou, na práci, kde sedím celý den v kanceláři. Na fyzicky namáhavou práci, kde toto bylo v popisu, tak prohlídka nutná nebyla.

 18. navratil.sy@post.cz'Standa Odpovědět

  Hlásáte nepravdu… s VŠ vzděláním bude jistě snadné najít statistiky co do věkového složení uchazečů o zaměstnání třeba zde: portal.mpsv.cz/sz/stat/nz/qrt
  Hodně štěstí a pevné zdraví.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *