Úřadu práce šéfuje bývalý zaměstnanec společnosti ČEZ. Plánuje se digitalizace systému a rušení poboček

úřad práce

Úřad práce ČR má od září nového generálního ředitele, který nahradil odvolaného Viktora Najmona. Ten byl odvolán s okamžitou platností v polovině února letošního roku. Jaké jsou plány nového ředitele? Jak si povede bývalý zaměstnanec společnosti ČEZ?

Úřad práce (ÚP) je zavalen žádostmi o dávky, které mnozí dostávají se značným zpožděním. Ministr práce sociálních věcí Marian Jurečka v únoru letošního roku odvolal s okamžitou platností ředitele Úřadu práce ČR Viktora Najmona. Jako důvod uvedl dlouhodobou nespokojenost s vedením úřadu. Od 1. září 2023 má Úřad práce ČR nového ředitele, kterým se stal Daniel Krištof.

O funkci ředitele se ucházelo 6 kandidátů

Do výběrového řízení se přihlásilo 6 osob, z toho 3 ženy a 3 muži. Jedna kandidátka byla vyřazena pro nesplnění podmínek. Ministerstvo práce a sociálních věcí delší dobu tajilo, kdo bude novým ředitelem. Poslanci sněmovního sociálního výboru si stěžovali na tento fakt ze strany ministerstva. Ani několik týdnů po ukončení výběrového řízení nevěděli, kdo úřad povede.

Kdo je nový ředitel ÚP

Od září je novým ředitelem Úřadu práce ČR Daniel Krištof, který před nástupem do úřadu ředitele pracoval ve společnosti ČEZ. Ještě předtím se věnoval například marketingu produktů v bance či se podílel na rozvoji dat science a řízení inovace napříč evropskými trhy konzultační společnosti. Mezi jeho předchozí pracovní zkušenosti patří rovněž řízení právního a HR oddělení.

Plány ÚP podle představ Mariana Jurečky

Podle Jurečky by měl nový ředitel dokončit proměnu instituce v klientsky vstřícný úřad, jakožto dokončení digitalizace. Ministr práce a sociálních věcí chce, aby bylo možné žádat online o všechny sociální dávky, u kterých je velký počet žadatelů. Zároveň by díky tomu došlo ke snížení zátěže na zaměstnance. Tím by následující kroky vedly i k optimalizaci poboček.

Jurečka však zdůraznil, že se bude pečlivě zvažovat, jak to bude v budoucnu se sítí poboček vypadat. K tomu se počítá i s tím, že část agendy převezmou některá pracoviště České pošty. Přitom se ví a Jurečka to potvrdil, že na poště se bude pouze žádost o dávku odevzdávat. Nebude tam schvalována, to zůstane v kompetenci Úřadu práce ČR. Otázkou je, do jaké míry v reálu dojde ke snížení administrativní zátěže na pobočkách ÚP.

Zdroj: https://www.penize.cz/duchody-a-davky/444900-urad-prace-ma-noveho-sefa-ceka-ho-i-skrtani-pobocek

https://www.fintag.cz/2023/08/31/urady-prace-povede-byvaly-kolega-docasneho-vedeni-daniel-kristof/

Náhledové foto: autor Art Jarka

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:P%C3%ADsek,_%C3%BA%C5%99ad_pr%C3%A1ce_(01).jpg