Český sniper na Ukrajině: Za zabití čtyř lidí ho čeká 21 let za mřížemi

Příběh někdejšího českého snipera Alojze Poláka už každý zná. Jeho příběh z Donbasu, kde bojoval za separatisty, se stal symbolem mnoha kontroverzí. Jak se ukázalo, jeho soudní řízení přineslo nečekané důkazy a nyní čelí 21 letům vězení.

Případ českého snipera

V pátek padl nepravomocný verdikt, kterým byl Alojz Polák odsouzen k 21 letům vězení. Podle obžaloby usmrtil Polák nejméně čtyři příslušníky ukrajinských vládních jednotek.

Zdá se však, že Polákovi lepí smůla na paty nejen v soudní síni. Už potřetí byl předmětem soudního řízení, a to i v jeho nepřítomnosti. Předchozí dva procesy ho potrestaly 20 lety vězení, ale neobsahovaly obvinění z usmrcení několika osob.

Před tímto rozhodnutím se obžaloba opírala o Polákův facebookový status, ve kterém se pochlubil čtyřmi zářezy na pažbě své zbraně. Soud však tento důkaz považoval za nedostatečný.

Aktivní účast na konfliktu

Teprve nyní se soud dočkal nových důkazů, které změnily osud tohoto případu. Odborné vojenské vyjádření, jehož autorem byl Otakar Foltýn, bývalý náčelník Vojenské policie a zaměstnanec vojenské kanceláře Pražského hradu, bylo založeno na zkoumání metadat z fotografií. Jeho závěry byly jasné: Polák se účastnil bojů na straně separatistů.

Polákova cesta do Donbasu začala v prosinci 2016, kdy opustil Prahu a přidal se k vojenským jednotkám Doněcké lidové republiky. Postupně se stal odstřelovačem a později velitelem čety. Svou aktivní účastí na bojištích se stal středem pozornosti, a to nejen u ukrajinských vládních jednotek, ale i u justice.

Žije vůbec?

Nyní Alojz Polák čelí 21 letům vězení, ale je stále otázkou, zda ještě žije. Jeho facebookový profil zmlkl a jeho advokát tvrdí, že existuje důvodné podezření, že muž už není naživu.

Pokud by se Polák někdy vrátil do Česka a rozsudek nabyde právní moci, bude mít možnost žádat o nové projednání své kauzy. Původní verdikt by byl zrušen a soud by znovu posoudil jeho trest.

Zdroje info: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/alojz-polak-ukrajina-soud-odstrelovac_2309011531_elev, https://echo24.cz/a/HJh4y/zpravy-domov-cesky-ostrelovac-vezeni-21-let

Náhledové foto: Pixabay