Počet vražd v Česku je rekordní, vraždí se ale především příbuzní

vražda

Vražda je tím nejtěžším zločinem, který lze spáchat, a který může policie vyšetřovat. Je proto logické, že statistiky spáchaných vražd jsou každoročně velmi sledovaným parametrem. Nejinak je tomu i letos. V loňském roce však bohužel počet vražd významně vzrostl.

Vraždy na vzestupu

Napětí v rodinách a v rodinných vztazích podle odborníků stále více stoupá. Není proto až tak nelogické, že v Česku nyní přibývá výrazně i vražd. Loni kriminalisté evidovali celkem 150 vražd, což je nejvíce od roku 2015. Již za první dva měsíce tohoto roku jich pak bylo plných 30. Dobrou zprávou je, že stále velmi vysoká je i objasněnost vražd, které se dlouhodobě pohybuji nad 90 procenty.

pistole

Foto: Pixabay

Kde se vraždilo?

Většina vyšetřovaných vražd se odehrála v domácím prostředí a motivem byly především neshody mezi členy rodiny. Vrah nejčastěji zabíjel nejprve své příbuzné, a poté zabil i sám sebe.

Příčiny nárůstu vražd

Frustrace, nespokojenost, dojezd covidové nálady a současný tlak stresu z války na Ukrajině: to jsou pravděpodobně hlavní příčiny vražd v dnešní chaotické a vyhrocené době. I zdražování a neustále chybějící finance jsou častým středobodem, které vedou k rychlému zhroucení a posléze i ke zkratovitému jednání, které navíc často probíhá i pod vlivem alkoholu.

Srovnání počtu vražd je vidět i v krajích. Z celkového počtu čtrnácti krajů se situace s vraždami zhoršila v devíti z nich. Počet vražd, kde čísla trochu klesla byl kraj Jihočeský, Pardubický, Karlovarský a Ústecký. Pouze v Olomouckém kraji se loni, ani letos žádná vražda nestala.

V letošním roce kriminalisté již zaznamenali hodně případů hlavně ve Středočeském, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/vrazdy-cesko-narust-statistika.A230321_183753_domaci_bur

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/pocet-vrazd-v-cr-oproti-lonsku-vyrazne-stoupnul-zvysila-se-i-kriminalita/2302588

 

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.