Úpadek matematiky i mravů na sociálních sítích: Havlíček srovnal ceny toaletního papíru

Toaletní papír

Máme skutečně činorodou opozici. O tomto faktu nelze nijak výrazně diskutovat. Především politici ze strany Andreje Babiše se činí. Jejich kritika je fakticky bezbřehá a neutuchající. Většinou ovšem neopodstatněná a pro mnohé z nás spíše směšná. Nedávno na Twitteru srovnával Karel Havlíček ceny paprik. Retweety byl doslova utlučen a jedním z argumentů bylo to, že papriky jsou v zimě přirozeně dražší. Lečo se vaří hlavně v době sklizně, tedy v létě a na podzim. Bývalému ministru průmyslu a obchodu to zřejmě nedalo spát.

Toaletní papír jako silnější kalibr

Pan Karel ze soutěže Vyber si skvělého politika uznal svou chybu a papriky srovnávat přestal. Nyní se vrhl na toaletní papír. Ten přece jenom potřebujeme v jakémkoli ročním období. Jeho ceny šly nepochybně nahoru podobně jako u mnohého dalšího zboží. Karel Havlíček přišel s poměrně zajímavým srovnáním, a to ceny Babišova toaleťáku a Fialova toaleťáku. Měrnou hodnotou byla spotřeba rodiny na měsíc. Veličina, která nezná mezí.

Rozdíl mezi třívrtsvým Babišovým toaleťákem a Fialovým je 118 %

Jak na toto číslo pan Havlíček přišel? Těžko říct. Prostě určil, že měsíční spotřeba za Babiše činila v přepočtu na peníze u třívrstvého toaletního papíru 128 korun. Nyní je to za premiéra Fialy 279,60. Rozdíl je tedy 118 %. Uvádí mimo jiné také srovnání čtyřvrstvého a meziroční nárůst vyhledávání toaletního papíru v akci. Ten činí 308 %. Vcelku neuvěřitelné. Realita bude ale tak trochu jinde.

 Toaletní papírGrafika: Karel Havlíček/Twitter

Několik nejasností

Těžko říct, jakou konkrétní značku pan Havlíček srovnával. Dále je třeba diskutovat o průměrné spotřebě čtyřčlenné rodiny. Pokud se toaletní papír používá pouze ke svému správnému účelu mělo by stačit balení nějakých 16 kusů, případně o něco více. Vždyť přes den jsou rodiče většinou v práci a děti ve škole. V průměru vyjde takovéto balení okolo 120 až 130 korun. Když bychom počítali roli na den, také bychom se zřejmě dostali pod onu cenu. Zvláštní počty. Ostatně na Twitteru mnozí uživatelé píší, že pan Havlíček možná toaletní papír používá i jinak. Těžko říct.

Irelevantní srovnání a zbytečné rýpání

Ano, nepochybně je dráž, inflace, kterou nejspíše nastartovala předchozí vláda, je vysoká. Aktuální vláda by také mohla činit mnohem koncepčnější kroky než nyní a kritiky by se našlo více než dost. Přesto si troufnu tvrdit, že podobná naprosto zavádějící srovnání jsou zbytečná. Kdyby opozice někdy raději navrhla konkrétní řešení a byla konstruktivní, někam bychom se možná dostali. Takto určitě ne.

Zdroje info: Autor, Twitterový účet Karla Havlíčka, srovnanicen.cz, heureka.cz

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.