České dráhy z finančních důvodů definitivně odepsaly jedno Pendolino

Pendolino

Dlouhou dobu tvořily soupravy typu Pendolino vlajkovou loď Českých drah. Na našich železnicích vídáme Pendolina již od roku 2004 a i když pozici „nejlepšího“ vlaku převzaly soupravy RegioJet, jsou stále nasazována na některých páteřních trasách, typicky na lince Praha-Ostrava. Právě Pendolino na této trase havarovalo v létě loňského roku u Bohumína po srážce s jinou lokomotivou. Při nehodě zahynul strojvůdce Pendolina a souprava byla vážně poškozena. České dráhy se pak v uplynulém týdnu definitivně rozhodly, že soupravu opravovat nebudou.

Příliš drahá oprava

Podle odhadů, které si České dráhy vypracovaly, by oprava havarovaného Pendolina stála v rozmezí od 200 do 250 milionů korun což je pro České dráhy ekonomicky prakticky nesmyslné. Místo toho použijí České dráhy poškozenou soupravu jako zdroj náhradních dílů pro další Pendolina, která jsou stále v aktivní službě.

vlak

Foto: Pixabay

Pendolino a České dráhy

České dráhy mají kromě této poškozené soupravy ještě šest dalších. Dvě z nich však v současné době procházejí opravami po drobnějších nehodách, cestující dnes vozí zbývající čtyři soupravy.

Dráhy se také rozhodně nechystají ke koupi celé nové soupravy stejného typu, neboť Pendolino je již za svým zenitem a v současné době již nefunguje jeho sériová výroba. Pendolino se tedy za nové Pendolino nahrazovat nebude. Již nyní je totiž zřejmé, že pozici Pendolina a jeho službu převezmou především nové soupravy typu ComfortJet.

Právě vozy ComfortJet vyráběné částečně na našem území, konkrétně v Ostravě, jsou mezi těmi, které si České dráhy již objednaly a čekají na jejich dodání. Objednávka zněla na 50 lokomotiv a 20 jednotek o délce devíti vozů.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-pendolino-poskozene-pri-nehode-v-bohumine-cd-neopravi-nevyplati-se-to-40425291

https://zdopravy.cz/nelehke-rozhodovani-ceskych-drah-pendolino-pujde-opravit-ale-za-zhruba-200-milionu-korun-131538/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.