Uniklý dokument popisuje, jak bude Netflix hlídat sdílení účtů

Netflix

Nejrozšířenější streamovací služba na světě – Netflix – má mnoho zákazníků i v České republice. A stejně jako kdekoliv jinde na světě, i u nás se samozřejmě někteří z nich snažili a snaží ušetřit peníze za předplatné tím, že přihlašovací údaje sdílejí s přáteli a známými. Netflix dlouho tuto praxi toleroval, resp. neřešil. To se ale nyní mění a Netflix hodlá tuto praxi ukončit, resp. zpoplatnit. Jak přesně toho chce dosáhnout?

Krátký pohled do plánů Netflixu?

O tom, že bude Netflix postihovat sdílení hesel, se mluví již poměrně dlouhou dobu. Tuto praxi si dokonce firma již zkouší v některých zemích Latinské Ameriky a nyní k nim přibydou dalších několik zemí, poprvé včetně evropských (konkrétně ve Španělsku a v Portugalsku).

Způsob, jakým chce Netflix rozpoznávat porušení pravidel, je ale stále zahalen tajemstvím. Něco málo nyní naznačil dokument, který se na stránkách Netflixu objevil na krátkou chvíli, aby byl poté smazán. Jak ale dobře víme, jakmile se na internetu jednou něco objeví, již z něj nikdy nezmizí. Oficiálně tak zatím konkrétní technické řešení neznáme, mnohé lze ale odhadnout.

Netflix

Foto: Pixabay

Jak Netflix zjistí, že sdílíte heslo?

Základním prvkem, kolem kterého Netflix svoji strategii vystavěl, je tzv. „primární lokalita“ (primary location). Ta bude pro daný účet nastavena prostřednictvím informací, které získá aplikace pro chytrou televizi, případně z IP adres a dalších charakteristik domácí sítě.

Netflix bude požadovat, aby se každé zařízení alespoň jednou za měsíc přihlásilo do sítě v primární lokalitě. Je třeba upřesnit, že lokalita je v tomto případě chápána z pohledu sítě, skutečná geolokalizační data sbírána nejsou.

Otázky zůstávají

V tuto chvíli nicméně není zcela jasné, jak bude Netflix řešit některé specifické situace. Mezi ty patří např. přítomnost vícero sítí v jedné domácnosti. Stejně tak bylo v dokumentu uvedeno, že v případě podezření na porušení pravidel bude účet uživateli zablokován. Na žádost bude uživateli poskytnut kód pro odblokování, který zajistí fungování služby na 7 dní. Co bude ale poté? Dlouhodobé řešení v dokumentu zmíněno nebylo.

A co postihy?

Pokud se sdílení hesla nechce zákazník vzdát, bude mít možnost oficiálně si jej připlatit. Možné je to samozřejmě u tarifů standard a Premium, u nejzákladnějšího tarifu Basic, který umožňuje využívání pouze jednoho zařízení, by to příliš smyslu nedávalo.

Zajímavé jsou ale rozdíly ve výši poplatku v poměru k ceně tarifu Standard v jednotlivých zemích. Např. v Portugalsku činí 3,99 eur, tedy 25 procent, ve Španělsku 5,99 eur a 33 procent. V Kanadě je to dokonce 38 procent, naopak v Peru pouhých 17,6 procenta. Uvidíme, jaké podmínky zavede Netflix v České republice.

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.