Měď jako kat čisté energetiky: Zásoby nejspíše dojdou

Měď

Jednu z klíčových rolí v přechodu k čisté energetice hraje bezesporu měď. Tato surovina je prostě nezbytná. Bohužel jí ale není dostatek k tomu, aby uspokojila poptávku. V příštích deseti letech bude podle analytiků chybět zhruba nějakých 6 milionů tun této suroviny. To bezesporu není málo. Navíc je pravděpodobné, že vytěžená měď bude postrádat potřebnou kvalitu. Jak to vlastně s mědí vypadá? Na to se zaměříme mnohem podrobněji v následujících řádcích.

Složitá těžba a problémy s ní

Zajímavé jsou informace společnosti Rio Tinto, která zprovoznila důl Oyu Tolgoi v Mongolsku. Důl se nachází v hloubce zhruba jednoho kilometru pod pouští Gobi. Alarmující je hlavně délka doby přípravy pro těžbu mědi. Ta činila zhruba 40 let. Spuštění brzdily spory ohledně daní, nicméně důl nakonec začal fungovat. K uspokojení celosvětové poptávky ale bude zapotřebí dalších zařízení. Chybět bude ročně až nějakých 6 milionů tun této suroviny. K uspokojení poptávky by bylo třeba otevření 12 takovýchto dolů na měď.

Vysoké zvýšení poptávky po mědi

Představuje vcelku logickou záležitost. Vždyť podle analytiků z BloombergNEF se nabízení množství mědí na globálním trhu nepochybně zvýší. Mělo by jít o 16% nárůst. Poptávka má nicméně stoupnout o neuvěřitelných 53 %. Už tak je jasné, že ji nabídka nedokáže v žádném případě uspokojit.

Náklady na doly a rizika spojená s těžbou stoupají

Další velké nepříjemnosti, se kterými se těžařské společnosti setkají. Aby mohly být doly v Oyu Tolgoi zprovozněny, vznikly desítky kilometrů nových dálnic a samozřejmě také energetická infrastruktura. Zapomenout nelze také na nové letiště. 20 000 dělníků se také musí někde stravovat. Náklady na ně také nejsou nejnižší. Do budoucna by tady měla vyrůst také elektrárna. Navíc průzkumy nepoukazují na to, že by se v dolech mělo nacházet tolik mědi, kolik se předpokládalo. Ruda by také měla být poněkud méně kvalitní. Slavný Green Deal bude v Evropě zkrátka poněkud složitější.

Zdroje info: https://www.riotinto.com/operations/mongolia/oyu-tolgoi,https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/med-tezba-nedostatek-cista-energetika-mongolsko-dul.A230504_125930_eko-zahranicni_jla?zdroj=top, https://www.reuters.com/business/energy/rio-tinto-mongolia-settle-long-running-dispute-over-oyu-tolgoi-copper-mine-2022-01-24/ 

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.