Peníze

Unie cestovního ruchu: Kompenzace nestačí

Česká unie cestovního ruchu konstatuje, že kompenzace ze strany státu kvůli zákazu provozu činnosti mnohých subjektů v cestovním ruchu kvůli pandemii koronaviru jsou nedostatečné. Toto její tvrzení se zakládá na březnovém průzkumu, který mezi svými členy unie udělala. Na co unie stát upozorňuje?

Nedostatečné krytí ztrát

Státní kompenzace, o kterých rozhoduje vláda a které by měli nahrazovat výpadek příjmů podnikatelům v cestovním ruchu za to, že jim ze strany státu bylo zakázáno provozovat svou činnost kvůli pandemii, jsou dle České unie cestovního ruchu nedostatečné. Dle průzkumu, který unie provedla v březnu tohoto roku pokrývají kompenzace průměrně 30 % mzdových a 20 % ostatních provozních nákladů. Dalším problémem je, že vláda sice navýšila programy a podporu pro právě toto odvětví. Kvůli nutnosti doložit propad tržeb za první tři měsíce roku alespoň o 50 % však na tyto programy velká část podnikatelů v cestovním ruchu nedosáhne.

Budou pokračovat zánik provozů a propouštění

Dle tiskové zprávy, kterou unie vydala, upozorňuje prezident ČUCR Viliam Sivek na to, že podpůrné programy vlády nestačí na to, aby se podnikatelé udrželi. Musí tedy propouštět své zaměstnance. S výrazným propouštěním bohužel počítají i letos. Dle prezidenta je pak mnoho podnikatelů již ve stavu rezignace a mnoho jich zaniká a zanikat bude.

Kdo je nejvíce zasažen

Dle České unie cestovního ruchu jsou nejvíce zasaženy ty oblasti, kde typicky podnikali jednotlivci jako živnostníci. Jde například o průvodce, horské vůdce, instruktory na horách. V jejich případě se dá dle unie hovořit o tom, že propad jejich výdělků se blíží nebo je na 100 %. Dále jsou výrazně zasažené lázně. Právě tento zdravotnický sektor je výrazně utlumen. Programy vlády však pokryly fixní náklady jen do míry asi 15 %.

Zdroj: ČTK
Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *