Jsme svědky soumraku Oscarů

01_oscar

Předávání cen filmové akademie – světoznámých Oscarů – bylo dlouhé dekády výkladní skříní filmového průmyslu a oscarový večer byl sledován fanoušky po celém světě. Letošní předávání Oscarů – v historii již 93. – však uštědřilo pověsti nejvýznamnějších filmových cen tvrdou ránu, která vzbuzuje otázky o samotném pokračování této tradice. Statistiky sledovanosti totiž pro Oscary dopadly katastrofálně.

Rána na solar

Letošní televizní přenos sledovalo asi 9,85 milionu lidí, což je neuvěřitelný 58 % propad oproti loňskému rekordnímu minimu. Ba co víc, mezi dospělými ve věku 18 až 49 let, tedy nejdůležitějším cílovým publikem inzerentů, byl pokles sledovanosti dokonce 64 %. Sledovanost Oscarů klesá již několik let, takovýto propad zájmu je ale něco, co hrozí tuto cenu zcela pohřbít, anebo minimálně odsoudit k naprosté bezvýznamnosti.

Nejde samozřejmě jen o slávu, ale také o peníze. Podle dlouhodobé licenční smlouvy s televizí ABC, kterou vlastní společnost Disney, by měla filmová akademie v letech 2021 až 2028 vydělat zhruba 900 milionů dolarů za celosvětová vysílací práva na Oscary. Tyto prostředky jsou pro chod akademie klíčové. Minimálně část těchto peněz je ohrožena. Platby akademii jsou totiž podmíněny určitými minimálními prodeji reklamního času, kterých nemusí přenos příště vůbec dosáhnout.

02_oscar

Foto: Pixabay

Proč klesá zájem o sledování přenosu?

Důvodů pro takovýto pokles sledovanosti je několik. Lidé z filmové branže se snaží chytat stébla naděje a vidí (anebo spíše chtějí vidět) tento pokles jako určitý přechodný stav a v neposlední řadě jako důsledek pandemie, která znemožnila pořádat předávání v klasické podobě. Vzhledem k tomu, že je o dlouhodobý trend je tato teorie poměrně chatrná.

Je také na místě zmínit, že podobným problémům se sledovaností čelí i jiné show spojené s předáváním cen, např. Grammy či Emmy. Jiné ceny ale naopak trhají ve sledovanosti rekordy. Srovnejte necelých 10 milionů diváků Oscarů s počtem sledujících Game Awards 2020 – předávání videoherních cen. Tuto streamovanou událost sledovalo 84 milionů diváků, téměř devětkrát více, než Oscary. Je zkrátka zřejmé, že časy se mění a sláva Oscarů jakožto největší události světového šoubyznysu je minulostí. Štafetu přebírají jiná média.

Náhledové foto: Pixabay

 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.