Umělé oplodnění: Kdy je pacientce hrazeno a kdy nikoli

Dítě

Dnes se zaměříme na takzvané umělé oplodnění, tedy o lékařský zákrok, který pomáhá párům řešit jejich problémy s početím dítěte. Někdy jej totiž platí veřejné zdravotní pojištění, tedy stát. Ne však vždy. My se na podmínky financování umělého oplodnění dnes společně podíváme. Pojďme na to!

Druhy asistované reprodukce

Asistovaná reprodukce neboli umělé oplodnění se u nás provádí několika metodami. Jde například in vitro fertilizaci (mimotělní oplodnění), ale také intrauterinní inseminaci (nitroděložní inseminaci), intracytoplasmatickou injekci nebo asistovaný hatching. Nejde však o úplný výčet všech metod. Je jich ještě více. Pro účely textu však stačí poznamenat, že metod je mnoho, nejčastější u nás však je první zmíněná. Toto rozdělení je důležité z jednoho prostého důvodu. Stát vám bude hradit jen jedinou metodu.

Co a za jakých podmínek vám hradí stát

Stát vám tedy hradí jen a pouze první zmíněnou metodu výše, tedy metodu in vitro fertilizace nebo mimotělní oplodnění. Při této metodě dochází k oplodnění vajíček a až poté jsou vajíčka následně umístěna do dělohy ženy. Dalšími podmínkami pro to, aby vám stát z veřejného zdravotního pojištění platil umělé oplodnění je, aby vám tento zákrok doporučil váš gynekolog. Pokud máte oboustrannou neprůchodnost vejcovodů, je vám oplodnění hrazeno od 18. do 39. roku života, jinak od 22 let do 39 let. Dále můžete čerpat prostředky z pojištění na tento zákrok jen třikrát. Počtvrté jen v případě, kdy vám v prvních dvou případech asistované reprodukce bylo do dělohy vloženo vždy jen jedno embryo. V takovém případě vám stát bude platit i čtvrtý pokus. Další již musíte platit sami nebo skrze komerční pojištění.

Komerční pojištění

Pro případ umělého oplodnění se dá i pojistit u komerčních, tedy soukromých, pojišťoven mimo veřejné zdravotní pojištění. Na českém trhu nabízí tento druh pojištění pět pojišťoven, a to Český podnikatelská pojišťovna, ČSOB Pojišťovna, Generali Česká pojišťovna, Kooperativa a MetLife pojišťovna.

Zdroj: https://www.mesec.cz/clanky/kdy-vam-asistovanou-reprodukci-uhradi-stat-a-kdy-komercni-pojistovny/
Náhledový obrázek: Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.