Ukrajinské děti v našich školách: Řízeně neřízený proces začleňování

Děti

Aktuální téma ve všech našich školách je nyní integrace ukrajinských dětí. Divit se tomuto faktu nelze. Vždyť děti přicházející často bez jakýchkoli věcí, případně jen s těmi základními, potřebují být mezi ostatními. Minimálně z toho důvodu, aby alespoň na chvilku přišly na jiné myšlenky. Je-li to vůbec možné. Koncepce přijímání těchto dětí do našich škol je lidově řečeno živelná. Za pochodu se vytvářejí různé vzdělávací koncepce a podobně. Nakonec se ale zjišťuje, že každá škola si to musí udělat sama. Jen je třeba myslet na to, že děti potřebují spíše prostředí než to, že budou nějak extrémně vzdělávány.

Adaptace jako základ 

Poměrně jasně hovoří školský zákon v paragrafu 50, ve druhém odstavci. Ředitel může uvolnit žáka na žádost rodičů z některého z předmětů, určí se náhradní způsob vzdělávání. Přesně takto to funguje na mnohých školách s ukrajinskými dětmi, jež se vzdělávají místo některých předmětů jinak. Mají například svou češtinu s učitelem, který vzdělává takto pouze je. V klasické hodině češtiny by pochopitelně být děti nemohly.

Jen krátkodobé začlenění

Alespoň takto se s dětmi z Ukrajiny počítá. Pravda je taková, že nikdo neví, jak dlouho bude konflikt v jejich zemi trvat. Analýza PAQ Research a Českých priorit hovoří o nutnosti začlenění 143 až 238 tisíc dětí a mladistvých do 19 let. Toto číslo není malé a školy musí myslet na speciální prostory, kde se budou žáci a žákyně z Ukrajiny učit. Většina škol disponuje třídou navíc, případně zasedací místností nebo atriem. Právě v těchto prostorách se děti budou učit češtině. Jiné předměty mohou absolvovat v konkrétních třídách s českými dětmi. Zejména výchovy typu té výtvarné, hudební nebo tělesné by měly ukrajinské děti zvládat.

Zboření jazykové bariéry

Je jakýmsi základem. Starší děti by už mohly umět na komunikační úrovní anglicky. Jinak se ale většinou ve škole najdou učitelé, již umí částečně ukrajinsky nebo rusky. Jinak slouží pochopitelně překladač Google, který si lze nainstalovat na jakémkoli chytrém zařízení. Komunikace je zdlouhavější, ale efektivní.

Absence hodnocení samozřejmostí

Ač možná v některých ministerských předpisech, jež přichází do škol jako na běžícím pásu, jsou slova o hodnocení, realita musí být jiná. Ukrajinské děti by se z hlediska prospěchu rozhodně hodnotit neměly. V první fázi jde určitě pouze o jejich adaptaci. Pokud by byla jejich přítomnost dlouhodobější, pak by se hodnocení řešit muselo.

Zdroje info: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/ukrajinske-deti-nastoupily-do-ceskych-skol-a-zaclenuji-se.A220318_092331_domaci_imat
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-ukrajinske-tridy-jen-docasne-deti-je-nutne-zapojit-mezi-cechy-rika-expert-194181

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.