Medu bude letos méně

med

Med je v našich končinách velice oblíbenou ingrediencí a Češi jej konzumují na nejrůznější způsoby. Stejně tak patří mezi české tradice i samo včelařství. Zdá se ale, že pro milovníky medu nebude letošní rok příliš příznivý. Do jaké míry za to mohou problémy českých včelařů a do jaké míry jsou příčiny vnější?

Medu bude méně

Produkce medu závisí především na počasí, od kterého se odvíjí úroda. Nepříznivé počasí, které včelařům za poslední dva roky příliš nepřálo, přineslo včelařům problémy. Počasí bylo často deštivé, včely to tak nelákalo vylétnout na lány řepky a další rostliny na kterých sbírají nektar na květech v rozpuku. To bohužel ovlivnilo v minulých letech úrodu, např. v loňském roce získali včelaři pouhých 6086 tun medu, což je v porovnání s dlouhodobým průměrem pokles o téměř 37 %.

Jaká bude úroda letos se zatím neví. Záležet bude na tom, zda počasí v době, kdy především řepka kvete, bude suché či spíše deštivé. K tomu bude třeba sledovat i počet větrných dnů (ani při silném větru včely nektar nesbírají) nebo situaci s nemocemi včelstev.

medFoto: Pixabay

Do hry vstupuje Ukrajina

Pokud by se úroda letos vyšplhala alespoň 8 nebo 9 tisíc tun medu, dalo by se mluvit o dobré úrodě. S množstvím medu souvisí samozřejmě i cena medu, na té se ale podílí vícero vlivů. Cena dnes roste a bohužel tomu bude tak asi i v budoucnu, bez ohledu na úrodu.

Dopad na ceny totiž nemají jen naše lány řepky nebo špatné počasí, problém s medem je celosvětový. Problém tkví v Ukrajině, která je významným producentem medu, kde se díky ruské agresi a válce rozpadají celé zpracovatelské řetězce. Podobně to platí pro Rusko.

Pro dodávky medu z Ukrajiny bude také představovat problém, pokud se během dubna ani května nepodaří na ukrajinských polích zasadit. V takovém případě hrozí, že nastane pokles produkce o téměř 50 tisíc tun slunečnicového medu a cena medu tak významně vzroste. Sklenice medu se u nás v současné době pohybuje v průměru kolem 248 Kč. To je o 8 Kč více, než na konci ledna. Ani výhled do budoucna není příliš optimistický.

Zdroj informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/med-zemedelstvi-potraviny-vcely-pocasi-valka-na-ukrajine.A220316_150608_ekonomika_drh
https://energozrouti.cz/z/vceli-med-letos-vyrazne-podrazi

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.