Ukrajinci v Česku mají velký zájem pracovat

práce

Ukrajinská komunita v Česku je dlouhodobě velká, ruský útok na Ukrajinu ale vyhnal z domovů ohromné množství uprchlíků a mnoho z nich přišlo právě do Česka. To klade na český sociální systém a další organizační složky státu velké nároky. Dobrou zprávou však je, že většina z nich má zájem pracovat, a navíc se ve většině jedná o pracovníky s vysokou kvalifikací. Česká ekonomika by tak měla z této kombinace rozhodně profitovat.

Ukrajinci v Česku

Před 24. únorem, tj. před začátkem ruské agrese, pracovalo v České republice více než 200 tisíc Ukrajinců. Válka potom do Česka vyhnala na 380 tisíc běženců, z nichž do práce zatím nastoupilo 50 tisíc. Toto číslo však tvoří celou třetinu dospělých, kteří k nám přišli. Chuť do práce Ukrajincům nechybí, to dokládá nejen toto číslo, ale i výsledky průzkumu agentury EWL a Centra východoevropských studií Varšavské univerzity.

meeting

Foto: Pixabay

Kdo jsou Ukrajinci v ČR?

Naprostou většinu dospělých uprchlíků tvoří ženy (téměř 95 procent), více něž polovina z nich se potom stará o děti do 18 let. Ještě zajímavější je potom definice toho, jak vidí uprchlíci svůj další osud u nás.

Nadpoloviční většina běženců se chce po ukončení války vrátit zpět domů, oproti tomu 24 procent z nich by v Česku rádo zůstalo delší dobu. Pětina z nich potom vnímá Česko jako přestupní stanici na cestě do Německa, Rakouska nebo na Slovensko.

Ukrajinci a práce

Z Ukrajinců, kteří uprchli před válkou do Česka hodlá nastoupit do zaměstnání 52 procent (řada z nich to již udělala) a 14 procent bude svůj pobyt financovat z vlastních prostředků. Ve zbytku jsou započítáni ti, kteří hodlají požádat o status uprchlíka (7 procent) i ti, kteří hodlají pokračovat na svém útěku před válkou dále.

Ještě zajímavější je potom složení skupiny běženců z hlediska vzdělání. Dvě třetiny z nich mají totiž vysokoškolské vzdělání a často se jedná o zástupce profesí, kterých je v Česku spíše nedostatek včetně učitelů a dalších profesí souvisejících se vzděláváním.

Ukrajinští běženci tak představují pro Česko a jeho pracovní trh ve skutečnosti velkou šanci.

Zdroje informací: EWL Group

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/vice-nez-polovina-uprchliku-z-ukrajiny-v-cr-chce-pracovat-40400848

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.