Konec blahobytu, měli bychom se uskromnit. Peníze se ale přitom ztrácí jinde

Investice

Všude v médiích čteme o obrovské krizi, inflaci a dalších ne zrovna příjemných faktech. Ano, válka na Ukrajině Evropu neskutečně finančně vyčerpává. Stejně tak nepříjemně se projevoval covid-19. Straší se dalšími vlnami, jež by měly přijít na podzim. Tak jako tak toho není málo. Přesto se uskromňování nese v poměrně paradoxním duchu. Ostatně stačí se podívat hned na několik segmentů.

Energie nemůže zlevnit

Jak to? Vždyť ČEZ dosáhl na naprosto rekordní zisky. Firma, v níž má stát celkem 70% podíl, je zkrátka úspěšná. Přesto nedokáže stáhnout ceny elektřiny dolů. Tvrdí, že zisk funguje jako kompenzace oněch drahých energií. Otázkou zůstává, jak je tomu ve skutečnosti a kolik zisku pokrývají ony kompenzace.

Paradox pohonných hmot

Stát získá celkem 20 korun z každého litru benzinu na čerpacích stanicích. Prvně jde ale pom prodejcích a tvrdě je kontroluje, zdali nemají o nějakých 30 haléřů vyšší zisk, než by měli mít. Nakonec stát sníží daň na benzin a ten je o 1, 5 koruny levnější. Opravdu výhra, zatímco pohonné hmoty jsou u sousedům mnohem levnější.  

Trapná výkupní cena ovoce a zeleniny

Jestliže činí výkupní cena jablek zhruba 5 korun za kilogram, pak se většinou majitelé sadů rozhodnou nechat jablka jen tak ladem. Vždyť brigádníci, kteří by úrodu sklízeli, by se jim bohužel nevyplatili. A cena naleštěných jablek v supermarketech? No, nízká zrovna není, často se pohybuje klidně i kolem 70 kg za kilogram. Jak je to všechno tedy možné? Jablka se většinou vozí ze zahraničí.

Bude to pro nás luxus?

Proč se nám všichni snaží namluvit, že pro nás budou teplo, ošacení, jídlo a další běžné věci? Vždyť je třeba zachránit hlavně klima a zastavit agresivní Rusko. O faktu, že trh je do jisté míry pokřivený granty, dotacemi a různými vlivy lobbistů, už se tolik nemluví. Muselo by se s tím něco dělat. Ostatně nynější skandál okolo Pražského dopravního podniku se už řeší. Je to ale tak trochu málo, když třeba takový Agrofert našeho bývalého nebývale čistého premiéra bude muset vrátit dotace ve výši 4, 5 miliard korun.

Zdroje info: https://vaclavbartos.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=788662

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/andrej-babis-agrofert-dotace_2206191551_zuj

https://www.kurzy.cz/zpravy/657925-usporny-energeticky-tarif-neresi-podstatu-problemu-pouze-plosne-na-dluh-maskuje-jeho-priznaky/

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.