Uhlí už není schopné konkurovat ani svojí cenou

01_uhli

V dubnu byly Spojené státy svědky vpravdě historické události, i předseda největších amerických uhelných odborů (United Mine Workers of America) totiž prakticky poprvé přiznal – byť poněkud neochotně – že přechod od uhlí k obnovitelným zdrojům je nevyhnutelný. Věc, která jej donutila to říct, neměla nic společného ani se společenským přínosem či s důvody spojenými s životním prostředím. Uhlí – minimálně ve Spojených státech – totiž přestalo být konkurenceschopné ekonomicky. Definitivní soumrak těžby uhlí je tak na obzoru.

Amerika a uhlí

Ve Spojených státech bylo v roce 2019 nainstalováno 239 GW výkonu uhelných elektráren. Analýza, na které se podílela např. kalifornská univerzita v Berkeley, nicméně jasně ukázala, že v porovnání s dostupnými alternativami je spalování uhlí nejen výrazně poškozující pro životní prostředí, ale ve většině případů také neekonomické.

V roce 2019 předpokládali analytici, že do roku 2025 se 75 % amerických uhelných elektráren stane neekonomickými. K tomuto stavu ale americká energetika dospěla dříve, resp. platí již dnes. Plných 80 % z celkového počtu 235 uhelných elektráren ve Spojených státech, tj. 182, by bylo možno nahradit ekonomicky výhodnějšími zdroji, případně se jedná o provozy, které jsou již na konci své životnosti. Ty představují 166 GW, neboli 72 % instalované kapacity.

02_uhli

Foto: Pixabay

Jasně daná cesta

Zdá se tedy, že se hroutí poslední z argumentů, které měl uhelný průmysl v debatě se zastánci jiných zdrojů energie. Uhlí nejen, že je špatnou volbou pro kvalitu našeho životního prostředí, je i zbytečně drahé. Solární a větrné technologie jsou již dnes na tak vysoké výkonové a tak nízé cenové úrovni, že se stávají nejvýhodnější alternativou i bez dotačních pobídek.

Je zde samozřejmě i otázka páteřních zdrojů, na které jsou kladeny jisté požadavky, které obnovitelné zdroje nesplňují. I zde má ale uhlí zdatnou konkurenci v podobě plynu, jádra anebo nových technologií pro skladování energie. Trend je jasný, doba uhelná minimálně ve Spojených státech končí. I u nás je nastoupený trend jasný a odklon od uhlí nastartovaný, otázkou zůstává jen to, jak rychle se nám podaří jej zrealizovat.

Zdroj informací: https://electrek.co/2021/05/06/coal-is-losing-the-price-war-to-wind-and-solar-faster-than-anticipated/

Náhledové foto: Pixabay

 

 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.