Občanská válka ve Francii? Neklid v armádě je citelný

Francie

Ústupky islamistům nejsou bezesporu na místě. Přesně toto poselství nese otevřený dopis, který byl podepsán více než 130 000 lidmi a adresován jak prezidentu Macronovi, tak i vládě a parlamentu. V případě, že by propukla občanská válka, byla by to právě armáda, jež by musela nastolit pořádek. A kdo vlastně samotný dopis sepsal? Podle BBC vojáci v aktivní službě. Hovořili mimo jiné také o tom, že jde fakticky o přežití země.

Anonymní autoři

Jak již bylo předesláno, autory dopisu se stali aktivní vojáci. Mělo by se jednat o mladší generaci, která si už prošla nejrůznějšími konflikty třeba v Mali, Afghánistánu nebo Středoafrické republice. Mimo jiné sloužili tito vojáci také v protiteroristických operacích přímo ve Francii. Vadilo jim, že nasazovali svou kůži, aby byl islamismus zničen. Ti usilují o dezintegraci celé země. Jinak samotný dopis byl už druhý v pořadí, první vyšel v dubnu.

Potrestání generálů za vyhrožování ozbrojeným převratem

Vyhrožování pučem zcela jistě nepřejde aktuální vláda jen tak. Ministryně obrany Florence Parlyová hodlá připravit signatáře jak o důchody, tak i o hodnosti. Předsedkyně národního sdružení Marine Le Penová samozřejmě dopis podpořila, a tak ji odsoudil premiér. Co se týká mladších anonymních autorů, ti mohou stanout před vojenský soudním tribunálem. Hrozit jim může až 5 let vězení.

Paříž

Nepokoje v Paříži: Foto Pixabay

Proti islámskému separatismu chtějí bojovat všichni, ale…

Mnohdy se jedná pouze o jakási populistická vyjádření. Emmanuel Macron prohlásil, že s radikálními imámy zatočí. Pořádně si posvítí také na stavbu mešit. Podobně a častěji mnohem ostřeji mluví také Le Penová.  

Nebezpečí antirasismu

Rasistická minulost Evropy je už dávno pryč. Velmi smutná je třeba reakce USA na rozhovor Meghan Markelové, který poskytla Oprah Winfreyové. Právě tato mulatka v něm hází špínu na královskou rodinu. Z USA jí přišel ještě oslavný tweet. Podle bývalého velvyslance ČR ve Francii Petra Druláka je nositelkou takových myšlenek levice. Ta by měla řešit spíše nehoráznou sociální nerovnost, kdy si zbohatlíci ulévají peníze do daňových rájů.

Velká a střední města semeništi neklidu

Ne samozřejmě ceká. Mnohá předměstí ale nejsou vůbec bezpečná a policisté sem jezdí jen v transportérech. Jde třeba o větší města typu Marseille, Lyonu, Bordeaux. O Paříži raději nemluvit. Jinak Drulák v iDnes hovořil také o tom, že až 50 % migrantů se dokázalo přizpůsobit. Co ale zbylých 50 %. Ti dokážou bez problémů Francii položit na lopatky.

Zdroje info: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/islamismus-generalove-francie-velvyslanec-petr-drulak.A210510_132321_zahranicni_vov
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/francie-vojaci-obcanska-valka-armada-otevreny-dopis.A210510_132121_zahranicni_aha

Nepokoje ve Francii: Náhledový ilustrační obrázek Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.