Rok 2020: Lidé víc spořili, méně utráceli

Peníze

Statistiky ukazují fakta, která se dala předpokládat. V pandemickém roce české domácnosti více spořily a při trácení byly spíše konzervativní. Za tyto data může zejména ekonomická nepředvídatelnost pro určité sektory. Dnes se na tyto statistiky podíváme blíže. Pojďme na to!

Co vše spotřebu ovlivnilo

V loňském roce se méně utrácelo, o to více však šetřilo. To ukazují nejnovější statistiky. Nejvíce klesaly výdaje domácností na střednědobé zboží. Poté se také snížily výdaje na služby. Negativně spotřebu ovlivnila zejména pandemická situace ohledně covid-19. S tím souvisel reálný pokles příjmů ze zaměstnání a omezení nabídky služeb. Naopak pozitivně spotřebu ovlivnily změny v sociální oblasti a opatření, která měla podpořit ekonomiku. Výdaje na konečnou spotřebu tak u domácností klesaly o asi 5 %. Vklady domácností však zase o 9,4 % meziročně rostly. I toto se dozvídáme z vládou předloženého závěrečného účtu za loňský rok.

Mnohdy nebylo kde utrácet

Vláda doplňuje, že nárůst míry úspor je určitě spojen s obezřetností i pesimističtějšími vyhlídkami českých domácností. Na druhou stranu však domácnosti spořili také kvůli tomu, že část obchodů a služeb byla kvůli protiepidemickým regulacím zavřená, a tak mnohdy ani nebylo, kde peníze utratit. Například společnost CRIF již na počátku letošního února uvedla, že vklady domácností se v roce 2020 zvýšily o 331 miliard korun, což představuje růst o více než 12 %. Společnost dále uvedla, že jde o dosud největší meziroční nárůst.

Domácnosti si také více půjčovaly

Stejně jako rostly vklady, rostly u domácností také půjčované prostředky. Půjčování peněz totiž meziročně rostlo o 6,3 % oproti roku 2019. Tempo růstu se však zpomalilo. V roce 2019 dělal meziroční růst 6,5 %. Největší objem dělaly úvěry na nákup nemovitostí, zejména tedy hypotéky. Ty dělaly 77 % půjčených úvěrů domácnostem. Poskytování hypoték tedy meziročně rostlo o 7,3 %. Naopak si domácnosti méně půjčovaly na spotřebu. Meziročně si domácnosti na spotřebu půjčili o 4,4 % méně.

Zdroj: Státní závěrečný účet předložený poslancům vládou; ČTK
Náhledové foto: Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.