Lidé mají poslední dny na snadnou výměnu neplatných bankovek. Od července již jen v ČNB

bankovky

Ještě dva týdny a s neplatnými bankovkami budete muset „naklusat“ až do České národní banky. Nenechte neplatné bankovky u sebe v peněžence. Podívejte se, kolik jich u sebe ve skutečnosti máte. Od této chvíle vám běží čas, nekomplikujte si proto život.

Pozor na úzký pruh

Máte doma neplatné bankovky s úzkým pruhem? Ty, které při naklonění nemění barvu a jsou stříbřité? Pak je nejvyšší čas vrátit je na pobočku vaší banky. Od července to totiž půjde už jen v centrální bance. Možná, že teď se ještě nějaký ochotný obchodník najde, který vám staré bankovky vezme. Neměl by je však znovu předat dalším osobám.

Nové bankovky mají nyní daleko lepší ochrannou vrstvu, nejdou tudíž tak lehce padělat. Barva se na proužku u nových bankovek při změně pohybu různě mění. Staršími bankovkami už delší dobu není možné platit ani v obchodech. Bankovky přestaly platit již před dvěma lety. Kdo chtěl, mohl si bankovky již dávno vyměnit. Ale pokud to z nějakého důvodu nestihl, nemusí zoufat.

bankovky

Foto: Pixabay

Kde a jak měnit

Do 30. června je možné bankovky libovolně měnit v bankách a v České národní bance na pobočkách například v Praze, Ostravě, Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Plzni a Ústí nad Labem.

V oběhu zůstává prozatím ještě 41 milionů bankovek, což jsou zhruba 2/3. Nejvíce jich je v hodnotách sto i dvou set korun. Stále je ještě čas. Vyměnit bankovky nyní můžete úplně snadno a bez námahy. Tak směle do toho. Týká se to konkrétně starších bankovek v hodnotách 100, 200, 500, 1000 a 2000 korun z let 1955 až 1999. Nutno připomenut, že bankovky v hodnotě 5000 korun i nadále zůstávají platné a neměnné.

Zdroje informací: https://www.irozhlas.cz/ekonomika/neplatne-bankovky-platnost-bankovek-jak-poznat-neplatnou-bankovku_2406051044_ako

https://www.cnb.cz/cs/bankovky-a-mince/bankovky/informace-k-ukonceni-platnosti-bankovek/ukonceni-platnosti-a-vymena-bankovek-uzky-prouzek/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.