Účet bez poplatků? Ne vždy je zdarma!

Stavebko

Určitě na vás také působí všemožný marketing bankovních institucí, které stále častěji nabízí „běžný účet bez poplatků“. Velmi často se však stává, že takový účet bez poplatků, není zcela zdarma a jde jen o trik bank, které zápasí o klienty. Nenechte se nachytat. Jak se v takových nabídkách vyznat?

Žádné poplatky se nerovnají zdarma vedení účtu

Musíte rozlišovat dva pojmy – „vedení účtu zdarma“ a „bez poplatků“. Samozřejmě, že nám přijde, že pokud je něco bez poplatků, neplatíme za to. Avšak opak bývá pravdou. Pokud vám totiž banka nabídne nulové poplatky, můžete si být téměř jisti, že své peníze dostanou zpět na službách. Ať již jde o zpoplatněné výběry z bankomatu, zadávání platebních příkazů nebo jiné služby. Je proto důležité, abyste se ještě před přikývnutím na tuto nabídku podívali, co vám banka skutečně nabízí. Zpoplatněné služby se i tak mohou s nulovými poplatky vyplatit. Je nutné však zvážit – jak často budete vybírat peníze, jestli budete používat internetové bankovnictví nebo bankovnictví v mobilu a jak využíváte platební příkazy.

Chcete účet zdarma? Chce to aktivitu!

Pokud opravdu toužíte po účtu, který by byl téměř nebo kompletně zdarma, nezapomínejte na to, co banky nejvíce oceňují – pravidelné a vysoké finanční toky. Pokud vám pravidelně bude chodit an účet nemalá výplata, je tu již prostor pro zlepšení podmínek. Naopak bude-li se jednat o studentské konto nebo účet pro dítě, již to tak veselé nebude. Vždy ale záleží na bance, jelikož některé vidí ve studentech potencionální bohaté klienty, a tak s jejich délkou studia spojují kdejaké benefity. Další aktivitou, kterou banky oceňují je pravidelné používání karty. Pro takové oceňování je dobré ptát se na poplatky za vedení účtu, ale také na možnost osvobození od poplatků, které je mnohdy výhodnější.

Přidejte si i lepší kontokorent, kreditku nebo spořící účet

Při výběru běžného účtu si prohlédněte i další nabídky. Například k běžnému účtu lze vázat i kontokorent a kreditní kartu za výhodnějších podmínek. Některé banky poskytují tyto služby nebo třeba i spořící účet zcela zdarma s běžným účtem. Nebo samozřejmě za výhodnější podmínek. Finální rozhodnutí pak udělejte až po celkovém zvážení. Dobré je také zohlednit, zda má banka kamenné pobočky nebo zákaznický servis – například klientskou linku.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.