Typy oblíbených investic aneb Jak Češi zhodnocují peníze

Investice
Vyznáte se v investicích, znáte pojmy jako podílové fondy, akcie či dluhopisy? Pak jste na tom lépe než 16 % Čechů, kteří neznají žádný investiční produkt. Jak Češi investují a hlavně – do čeho?

Investovat může každý

Investice jsou v Česku stále zahaleny představou bohatých akcionářů, trhů plných čísel a brýlatých investičních poradců, kteří se v oboru pohybují mnoho let. Přitom zhodnocovat peníze může každý, i když pro některé typy investic (třeba akcie) musíte nasbírat trochu zkušeností. Podílové fondy a dluhopisy jsou však vhodným investičním nástrojem pro každého, při spolupráci se zkušeným poradcem se není čeho bát.

Češi rozumějí hlavně spořicím produktům

Většina českých obyvatel nejlépe rozumí spořicím bankovním produktům – spořicím účtům, stavebnímu spoření či penzijnímu připojištění. To se odráží i na podílu financí v investicích a jejich několikanásobném objemu uloženém ve spořicích produktech. Konzervativní Češi zkrátka do světa investic pronikají pomalu a postupně, na rozdíl třeba od Američanů, ve Státech totiž do akcií investuje více než polovina dospělých. Mějte náskok a zjistěte, které typy investic jsou oblíbené.

Oblíbené typy investic

Mezi Čechy mají v investicích pevné místo podílové fondy. Např. MONETA Money Bank nabízí více než 20 fondů a ukládat do nich můžete již od 300 Kč měsíčně. Poskytují velmi slušné zhodnocení financí a navíc jsou bezpečnější než třeba investice do moderních kryptoměn. Investujete vlastně do různých společností, vybrat si můžete rozličné typy podílových fondů i podle výnosu a rizika.

Dále si Češi ukládají prostředky do dluhopisů, které mohou přinést zajímavé zhodnocení. Tyto cenné papíry mají nominální hodnotu i garantovaný výnos, který obdržíte ke konkrétnímu datu. Pozor byste si však měli dát na dluhopisy s nebývale vysokým výnosem od rozporuplných subjektů. V takovém případě výnos nemusí stát za podstoupené riziko.

Akcie pak často přinášejí vysoký výnos, ale také riziko. Koupí akcií se vlastně stáváte částečným vlastníkem společnosti. Jejich hodnota může v čase velmi kolísat, proto se pro vstup na akciový trh doporučuje získat dostatek zkušeností anebo využít služeb investičního poradce.

Důležité je investovat smysluplně a vydržet

U všech typů investic je důležité dodržet rozrůznění portfolia a u dlouhodobých investic neztrácet hlavu při prvním propadu. Zároveň musíte být schopni odhadnout okamžik, kdy je vhodné investování v určitém odvětví nebo do nějaké společnosti ukončit.

Náhledové foto: Ishant Mishra/Unsplash

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.