Investice

Typy oblíbených investic aneb Jak Češi zhodnocují peníze

Vyznáte se v investicích, znáte pojmy jako podílové fondy, akcie či dluhopisy? Pak jste na tom lépe než 16 % Čechů, kteří neznají žádný investiční produkt. Jak Češi investují a hlavně – do čeho?

Investovat může každý

Investice jsou v Česku stále zahaleny představou bohatých akcionářů, trhů plných čísel a brýlatých investičních poradců, kteří se v oboru pohybují mnoho let. Přitom zhodnocovat peníze může každý, i když pro některé typy investic (třeba akcie) musíte nasbírat trochu zkušeností. Podílové fondy a dluhopisy jsou však vhodným investičním nástrojem pro každého, při spolupráci se zkušeným poradcem se není čeho bát.

Češi rozumějí hlavně spořicím produktům

Většina českých obyvatel nejlépe rozumí spořicím bankovním produktům – spořicím účtům, stavebnímu spoření či penzijnímu připojištění. To se odráží i na podílu financí v investicích a jejich několikanásobném objemu uloženém ve spořicích produktech. Konzervativní Češi zkrátka do světa investic pronikají pomalu a postupně, na rozdíl třeba od Američanů, ve Státech totiž do akcií investuje více než polovina dospělých. Mějte náskok a zjistěte, které typy investic jsou oblíbené.

Oblíbené typy investic

Mezi Čechy mají v investicích pevné místo podílové fondy. Např. MONETA Money Bank nabízí více než 20 fondů a ukládat do nich můžete již od 300 Kč měsíčně. Poskytují velmi slušné zhodnocení financí a navíc jsou bezpečnější než třeba investice do moderních kryptoměn. Investujete vlastně do různých společností, vybrat si můžete rozličné typy podílových fondů i podle výnosu a rizika.

Dále si Češi ukládají prostředky do dluhopisů, které mohou přinést zajímavé zhodnocení. Tyto cenné papíry mají nominální hodnotu i garantovaný výnos, který obdržíte ke konkrétnímu datu. Pozor byste si však měli dát na dluhopisy s nebývale vysokým výnosem od rozporuplných subjektů. V takovém případě výnos nemusí stát za podstoupené riziko.

Akcie pak často přinášejí vysoký výnos, ale také riziko. Koupí akcií se vlastně stáváte částečným vlastníkem společnosti. Jejich hodnota může v čase velmi kolísat, proto se pro vstup na akciový trh doporučuje získat dostatek zkušeností anebo využít služeb investičního poradce.

Důležité je investovat smysluplně a vydržet

U všech typů investic je důležité dodržet rozrůznění portfolia a u dlouhodobých investic neztrácet hlavu při prvním propadu. Zároveň musíte být schopni odhadnout okamžik, kdy je vhodné investování v určitém odvětví nebo do nějaké společnosti ukončit.

Náhledové foto: Ishant Mishra/Unsplash

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

1 komentář

  1. jj Odpovědět

    Společnost má být založena na tom, že každý dělá to, čemu rozumí. Chtít aby všichni investovali je stejné jako chtít, aby všichni byli instalatéry. Objemy spekulací a obchodů s cennými papíry mnohonásobě převyšují reálnou ekonomiku, což zvyšuje vytváření bublin a krizí. Ano, pokud se chcete mít dobře, musíte dnes investovat. Ale je to špatně, zvlášť když se za investici považuje to, že někam nacpete peníze, které sami dělají další peníze. Investice má vypadat tak, že začnete něco vyrábět a tvořit nebo se na tom podílíte, ne tak, že přispějete do nesmyslného peněžního systému připomínajícího něco mezi kolotočem a tobogánem. http://casopisargument.cz/?p=6000

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *