01_apple

Dle Evropské komise porušuje Apple antimonopolní regulace

Apple je celosvětová gigantická společnost. Evropská komise si na ni teď posvítila a obvinila amerického technologického obra z porušování antimonopolních regulačních předpisů. Nyní k Applu putuje seznam námitek, které vůči ní Evropská komise má s tím, že EU požaduje vysvětlení. Zejména se Komisi nelíbí pravidla Applu ohledně internetového obchodu App Store. Co přesně jim vadí?

Zneužití dominantního postavení Applu

Komise se totiž domnívá, že společnost Apple zneužívá své dominantní postavení na trhu se streamováním hudby. Dále Brusel viní Apple z toho, že zavádí restrikce vůči vývojářům. Americký Apple se však brání a odmítá nařčení ze zneužití svého dominantního postavení, které však na trhu fakticky zcela jistě má.

Co Applu hrozí?

Pokud nebude Apple adekvátně reagovat na námitky Evropské komise a nebude tak s to vysvětlit, respektive vyvrátit obvinění, pak mu může v krajním případě hrozit i pokuta ve výši 10 % z ročních celosvětových tržeb společnosti. Dle záznamů o hospodaření Applu by to mohlo být asi 27 miliard dolarů, tedy v přepočtu na koruny asi 577 miliard korun. Celý spor Komise a Applu začal stížností Švédské společnosti Spotify, která je konkurentem Applu na trhu se streamováním hudby. Spotify již před dvěma lety poukazoval na problém, kdy Apple nespravedlivě omezuje firmy, které jsou pro něj konkurencí. Apple tak chce docílit toho, aby se na jeho přístrojích, zejména na iPhonu, používalo místo Spotify raději Apple Music.

Argumenty Komise

Komise pak ve formulovaných námitkách hovoří i tom, že tato restriktivní pravidla, která jsou výrobcem iPhonů zaváděna, a která se uplatňují v obchodě s aplikacemi App Store, nutí vývojáře zavádět svůj vlastní systém placení za služby. Apple si totiž při placení skrze něj účtuje třicetiprocentní poplatek. Ten však Apple Music platit Applu samozřejmě nemusí. Konkurence je tak těmito restrikcemi nucena vytvářet vlastní systém pro platby, který je od App Storu odpoután. Konkurenční aplikace také nemají možnost, jak v aplikacích upozornit na to, že existují i jiné formy platby, než je platba přes bránu App Storu.

Zdroj: ČTK
Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *