02_twitter2

Twitter umožní platit za tweety spropitné

Twitter před několika dny představil novou funkci, jejímž prostřednictvím bude možné finančně podporovat vaše oblíbené účty. Pro platformu se jedná doslova o malou revoluci, která má potenciál změnit celé její fungování. A jako takové je předmětem pochvalných komentářů i ostré kritiky. Jak úspěšný tento – slovy Twitteru – „snadný způsob, jak podpořit všechny ty neuvěřitelné hlasy, které tvoří konverzaci“ nakonec bude a co bude pro Twitter znamenat?

Pro začátek pouze pro vyvolené

Pro začátek bude zpropitné moci dostávat jen vybraná skupina lidí – skupina, kterou Twitter označuje „tvůrce“. Patří do ní novináři, nejrůznější odborníci a neziskovky. Funkce tip jar v podstatě přidá malou ikonu do profilu uživatele – zatím to tak funguje jen na mobilních zařízeních – spolu s rozbalovací nabídkou pro výběr poskytovatele plateb, jako je PayPal, Venmo nebo Cash App.

Funkce tip jar podporuje také Bandcamp – ten široce využívaný především nezávislými hudebníky – a Patreonu, který zase preferují další nezávislí digitální tvůrci, jako jsou youtubeři či podcasteři.

01_mince

Foto: Pixabay

Kritika tip jaru

Kritika se ale na systém snáší hned z několik směrů. Předně jde o to, že díky platebním systémům třetích stran je někdy možné odhalit emailovou adresu příjemce, případně dokonce adresu poštovní. Některé problémy vznikly spíše nedorozuměním (např. odhalení zmíněné poštovní adresy při platbách přes PayPal s defaultně vybranou možností „platba za zboží) a mohou být snadno odstraněny, v některých případech bude např. email dohledatelný a řešení je mimo moc Twitteru. Pro některé aplikace třetích stran je to běžný model, na Twitteru na to ale uživatelé zvyklí nebyli. Twitter si bude proto muset dát záležet na tom, aby uživatele dostatečně informoval.

Druhý problém shrnul jeden z amerických novinářů větou „Tip jar se zdá být zralý pro vytváření neetických situací“. Novináři mají totiž často zakázáno přijímat dary, správně by tedy tuto funkci neměli využívat. Pokud ale publikují na svém soukromém účtu?

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *