Humanismus a demokracie v Rusku: Nový zákon to jednoznačně popírá

Ruská vlajka

Obraz současného Ruska je bezesporu poměrně zajímavý. Podlehnout mediálním manipulacím, které hovoří v jeho prospěch, je bohužel poměrně jednoduché. Spousta obyvatel naší země prakticky ani nemá potuchu o tom, co je vlastně současné Rusko zač. Vždyť si mnozí skutečně myslí, že Rusko chce žít se západem v klidu v míru. Opak je mnohdy pravdou. Stačí se podívat na některá zajímavá fakta.

Nový zákon od Jednotného Ruska

Strana Vladimira Putina navrhla nový zákon. To by nebylo nic až tak zvláštního, kdyby neupíral možnost kandidatury lidem, již byli spojení s extrémistickými nebo teroristickými organizacemi. To by nebylo až tak hrozné, nicméně prokuratura v Rusku označuje za extrémisty třeba spolupracovníky Alexandra Navalného a mnohé jiné opoziční politiky. Opatření se dotkne přes 200 000 lidí.

Putin

Vladimir Putin: Foto Pixabay 

Stačí malá spolupráce a mají smůlu

Mezi lidi, kteří mají z hlediska jakékoli promluvy do politiky smůlu, se řadí i ti, kteří jakkoli spolupracovali s danými organizacemi, podporovali je finančně nebo jinak. Jinými slovy, stačilo by, kdyby někdo takovéto organizaci jen radil nebo se setkal s jejími členy.

Zpětné represe jsou protiústavní. Nevadí…

Daný navrhovaný zákon bude moci být uplatňován také zpětně. Z voleb tedy může být vyškrtnut kdykoli, kdo se s danými strukturami zapletl v minulosti. Třeba před nějakými dvěma lety mohl podporovat Navalného nebo někoho jiného, kdo je na black listu. Zpětnou platnost zákonů zakazuje článek 45 ruské ústavy. Tak trochu si vše protiřečí, ale to v Rusku nemusí být nic zvláštního. Jak se tedy bude ubírat Rusko dál? To nikdo moc neví, nicméně s nějakou velkou demokracií zřejmě počítat nelze.

Zdroje info: https://plus.rozhlas.cz/alexandr-mitrofanov-kreml-chce-zrusit-pravo-statisicu-rusu-byt-volen-8485695?fbclid=IwAR2rrEb6vo-gXFXPqCOleupjgCQYGg6rSfVl2ciaJbwruguIv6WpYxtWS2I
https://edition.cnn.com/2020/07/05/opinions/russian-democracy-is-a-farce-kasparov/index.html

Ruské národní barvy: Náhledové foto Pixabay 

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.