Turci si nemohli vybrat lépe: Gratulace od Andreje Babiše už Erdoganovi dorazila

Erdogan a Babiš

Turecké volby jsou u konce. Dopadly tak nějak tradičně. Zvítězil Recep Tayyip Erdogan. Šéf opoziční Republikánské lidové strany (CHP) a jediný sok Erdogana ve druhém kole voleb Kemal Kilicdaroglu nakonec svou misi za demokratizace Turecka nedotáhl až do úspěšného konce. Podle samotného Erdogana zvítězil turecký národ. Kilicdaroglu hovořil o nejméně férových volbách za dlouhá léta. Jak to ve skutečnosti bylo, se dozvíme jen těžko. Vítěz může být jen jeden. Gratulace se mu zatím jen hrnou, a to hlavně od kontroverzních osobností.

Gratulace autoritářských lídrů

Ještě před koncem voleb přišli s gratulacemi různí představitelé nejen evropských států. Třeba takový Viktor Orbán gratuloval Eerdoganovi ještě před oficiálním dokončením sčítání hlasů. Přidali se i další lídři. Chybět nemohla gratulace Vladimira Putina. Podle něj šlo o jasný důkaz o tom, že Turecko podporuje nezávislou zahraniční politiku Erdogana. Dle Donalda Trumpa je Erdoganovo vítězství zasloužené. U nás gratuloval třeba Andrej Babiš, a to nepochybně zcela upřímně.

Turecko si nemohlo vybrat lépe

Tedy podle Andreje Babiše. V těchto těžkých dobách by měl být Erdogan pro Turky velkou oporou. Bývalý premiér pochopitelně nemohl vynechat na svých sociálních sítích ani vyvěšení své fotografie s Erdoganem. Zřejmě má ve své fotogalerii fotky z mnoha světovými lídry, jimiž se rád pochlubí. Hlavně když je na nich on sám.

Vláda tvrdé ruky

Erdogan je bezesporu osobností, která se dokáže udržet v čele Turecka ještě dlouhou dobu. Použít se nezdráhá i prostředky, jež patří skutečným diktátorům. Ostatně vzpomenout můžeme hromadné zatýkání v roce 2016 a propouštění obřího množství lidí. Konkrétně třeba 15 200 zaměstnanců ve školství. Soci Erdoganovi vyčítají také třeba to, že se zaprodal Rusku. Lze úspěšně pochybovat o tom, že Erdoganova mírotvorba nemá za sebou nějaký jiný podtext, respektive solidní zisky. Erdogan zkrátka ví, za které páky tahat a neštítí se ničeho. Už jen proto bych fotku s ním mít nechtěl.

Zdroje info:

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/turecko-volby-druhe-kolo-erdogan-kilicdaroglu.A230527_215847_zahranicni_kha, https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/po-prevratu-v-turecko-propusteno-15200-zamestnancu-ve-skolst/r~26e392744dbe11e683920025900fea04/

 Náhledové foto: Andrej Babiš/ Twitter

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.