Solární panely táhnou, pozor při výběru dodavatele

solar

Energetika patří k velice probíraným a horkým tématům dnešní společnosti v posledních letech. Zájem o instalaci fotovoltaických elektráren a tepelných čerpadel je stále větší. Žádosti o dotace na solární panely vzrostl až o trojnásobek, respektive 21 500. Podle tohoto vzrůstu lze tedy vidět, že lidé mají čím dál tím větší zájem o získávání energie z obnovitelných zdrojů. Má to ovšem jeden háček. Jsou hlášeny problémy spojené se samotnou montáží, kdy dodavatelé nejsou schopni dostát svým slibům.

Navýšení objednávek

Všechno se děje z nějakého důvodu. Totéž platí také o boomu se solárními panely. Již dříve jsme mohli zaznamenat zájem o ně, ale poté zájem opadl. V loňském roce zájem opět mírně vzrostl, i díky strachu z rostoucích cen energií. Na dnešní den je zájem opět vyšší, ale lidé už přemýšlí, jakého dodavatele si zvolí. Kromě domácností sahají po solárních panelech a čerpadlech také firmy, veřejné instituce, banky a obchodní centra. Samotný výkon nainstalovaných elektráren vzrostl o jeden kilowatt na 8,5 kW. Průměrná kapacita baterií pro ukládání elektřiny vzrostla na 10 kWh.

Zpoždění

Lidé jsou zdrženlivější, co se týče volby dodavatele. Mohou za to různé případy, kdy společnosti nebyly schopny dodržet termín. Například společnost Energetický Holding Malina si nabrala daleko více objednávek, než byla schopna splnit. Loňský rok tato společnost nainstalovala 1 600 fotovoltaických elektráren, letos je toto číslo daleko vyšší, respektive 5 000. Bohužel toto číslo už je pro ni moc a nestíhá realizovat tyto objednávky. A není jedinou, tento osud potkává další společnosti, většinou se jedná o nově založené společnosti.

Na základě zkušeností zákazníků je problém se dovolat na zákaznickou linku, kde automat hlásí, že jsou vyřizovány požadavky uživatelů, kteří se dovolali před nimi. Důvodem volání je nedodržení termínu a nevrácení zálohy.

Negativní reference

Reference jsou různé, záleží, jak daleko došla samotná realizace projektu. Někteří už čekají pouze na revizi, zatímco další nemají nainstalovaný ani jeden panel. Dokonce se vyrojily spekulace, že Malina krachuje, na což obratem reagoval její majitel, že se jedná o lež. Nicméně problémy spojené s plněním připustil. Firma zastavila příjem nových zakázek a soustředí se na interní záležitosti, aby se firma mohla stabilizovat.

Další firma „Solaris Industria Solarexpert“ má ještě horší jednání. Na telefonní číslo se nelze dovolat a problémy s ní hlásí také Nemocnice Žacléř. Ta se rozhodla investovat do této oblasti po loňských problémech s plynem. Nezafixované ceny plynu způsobily navýšení záloh z 80 tisíc na půl milionu korun. Při volbě dodavatele si vybral bohužel Solaris Industria Solarexpert, která se zaručila, že tento závazek splní. Jak je ale vidět, tak vše zůstalo u slibů. Po přistoupení na splátkový kalendář firma nedodržela hned první splátku a spor přejde k soudu.

Zdroj: Autor, https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-zajem-o-solary-sili-pozor-na-dodavatele-40428632

Náhledové foto: Unsplash