Trump vs. TikTok: Těsná výhra sociální sítě

TikTok

Jestli neznáte čínskou sociální síť TikTok, rozhodně nemusíte být nijak smutní. Tedy v případě, že nepatříte mezi teenagery. Ti si totiž TikTok oblíbily doslova masivně. Tato čínská sociální síť se stala velmi rychle oblíbenou po celém světě. Do USA vstoupil v roce 2018 a zaznamenala neskutečný úspěch. Nyní jí ale, zdá se, pomalu zvoní hrana. Je prostě čínská a USA nic takového trpět nechtějí. Tedy alespoň prezident Trump. Te rozhodl o zákazu TikToku. Do září musí mít amerického vlastníka, jinak fungovat nebude. O zákazu už uvažují i některé evropské země a Austrálie.   

Co je TikTok?

Jedná se o druh sociální sítě, na kterou se umísťují krátká videa vyznačující se zvukovými efekty. Umístění příspěvků je určeno především tematickými okruhy a lokalitou uživatelů, nikoli počtem lajků či sledujících jako u Facebooku a Instagramu. Uživateli jsou především děti a mládež. Po celém světě si TikTok získal více než 800 milionů uživatelů. V USA je jich 40 milionů ve věku od 16 do 24 let. U nás aktivně tuto sociální síť využívá 700 000 lidí.

Donald Trump

Donald Trump: Zdroj obrázku Pixabay.com

TikTok zřejmě koupí Microsoft

Už to tak vypadá. Sice se v souvislosti s prodejem skloňoval i Apple, nicméně tato společnost jakýkoli zájem popřela. Čínská společnost ByteDance, vlastník TikToku s majetkem zhruba kolem 100 miliard dolarů nejspíše prodá divize nacházející se nejen v USA, ale také v Kanadě, Novém Zélandu a Austrálii. Jde fakticky o třetinu TikToku. A cena? Údajně okolo 15 miliard dolarů. TikTok má velký potenciál a dokáže pozici Microsoftu ještě posílit. Magazín Forbes uvádí, že z jednoho uživatele má příjem za čtvrtletí jeden dolar. Aktivních uživatelů v USA je okolo 100 milionů.

TikTok

TikTok: Zdroj obrázku Pixabay.com

Čína je proti

Trumpovo nařízení teprve začne platit, nicméně Čína už zkoumá, jestli nejde o protiprávní tah. Z Pekingu přišla ostatně tvrdá odpověď. Hovoří se o mocenských praktikách USA a utlačování zahraničních společností. Americké straně prostě vadí, že TikTok shromažďuje data z chytrých zařízení, která uživatelé používají. TikTok musí v Číně zveřejnit úřadům jakákoli data, jež si vyžádají. Trump chce dokonce provizi za zprostředkování obchodu.

Majitel ByteDance jako tichý vítěz

Čang I-ming, majitel TikToku, hovoří o tom, že jde o protičínské nálady, s nimiž toho moc nenadělá. Myslí si, že cílem amerického prezidenta bylo zrušit TikTok úplně, a tak bere prodej jako mírnou výhru.

Zdroj dat: forbes.com

TikTok: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.