Pokuty pro české e-shopy

03_eshop

Nakupování po internetu je fenoménem dnešní doby a objem prodejů realizovaných prostřednictvím e-shopů neustále roste. Zvyšuje se samozřejmě i počet e-shopů. S tím, jak se zvyšuje jejich počet, se stává důležitější i jejich kontrola. Založit e-shop je dnes s jistou nadsázkou věcí několika málo kliknutí myší, není proto překvapením, že celá řada z nich nesplňuje potřebné náležitosti zákonných norem. I nejnovější kontroly ukázaly, že v tomto ohledu mají mnohé internetové obchody stále co dohánět.

Přetrvávající nedostatky

V prvním čtvrtletí roku 2020 provedla Česká obchodní inspekce celkem 164 kontrol e-shopů. Z nich ve 142 případech shledala jedno nebo více pochybení a výsledkem bylo 162 udělených pokut v celkové výši 1,6 milionu korun.

Nejčastějším problémem je porušení zákona o ochraně spotřebitele. Konkrétně se jedná především o nedostatečné informování zákazníka o možnostech reklamací, případně o mimosoudním řešení nastalých sporů.

Velmi často také e-shopy nedostatečně informují o parametrech nabízených produktů, porušení zákona o ochraně duševního vlastnictví apod.

04_eshop

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Je situace opravdu tak zlá?

Z uvedených výsledků by se  mohlo zdát, že na deset e-shopů připadá jeden jediný, který splňuje všechno, co má. Situace ve skutečnosti není naštěstí tak zlá.

Česká obchodní inspekce si pro své kontroly totiž záměrně vybírá e-shopy, u kterých existuje podezření, anebo jinak zvýšená pravděpodobnost porušení toho či onoho zákona.

Lze proto předpokládat, že e-shopů, které fungují tak, jak podle zákona mají, je ve skutečnosti výrazně více, než by se zdálo.

Pro zákazníka by však vždy mělo platit, že pro své nákupy by si měl vybírat ty e-shopy, které jsou prověřené, mají za sebou jistou historii fungování, o produktech nabízí dostatek informací, lze se dopátrat reklamačního řádu, jsou uvedeny kompletní kontaktní informace a údaje o provozovatelích e-shopu apod.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.