Po koronaviru musí šetřit i fotbalové kluby

Fotbal

Koronavirus a ekonomické dopady, které s sebou přinesl, jsou větší, než jsme si mohli zpočátku myslet. Jednou z největších skupin odvětví, kterých se opatření dotkla, byla ta, která jsou závisla na svobodném pohybu a shromažďování velkého počtu lidí na jednom místě. I fotbalové kluby tak po pandemii musí šetřit. Jak se se situací vyrovnaly a stále vyrovnávají?

Kluby Premier League

Ve fotbalových soutěžích se točí nepředstavitelné peníze. To však také znamená, že pokud je fotbalová soutěž na nějaký část pozastavena, má to nedozírné následky ve formě výpadku těchto obrovských příjmů. To byla realita většiny soutěží a klubů v Evropě. Například v anglické Premier League přišly kvůli opatřením, která bojovala proti koronaviru, kluby o částku v hodnotě okolo miliardy liber. Dále se nevratné ztráty klubů odhadují an asi půl miliardy liber. Největšími položkami jsou výpadky příjmů z vysílacích práv.

Další velké ligy Evropy

Další nejvýznamnější evropské ligy nebyly ušetřeny. Ať již jde o německou Bundesligu, francouzskou Ligue 1 či ligy dvou epidemií nejvíce zasažených evropských států – Itálie a Španělska. Všechny tyto ligy, respektive jejich kluby ztrácí stejně podobné množství peněz. Situace však  není jiná ani v menších ligách. Ligové soutěže se totiž, kromě té běloruské, pozastavily či ukončily předčasně v celé Evropě. Co lze v budoucím období očekávat?  V minulé sezóně kluby „velké pětky“ (Anglie, Německo, Španělsko, Itálie, Francie) dosáhly na příjmy okolo 15 miliard liber. Nelze očekávat, že se v blízkých letech tak bohatých sezón opět dočkají.

Příčiny ztrát klubů

Jak bylo již popsáno, nejvíce se na ztrátách podepsalo pozastavení či ukončení soutěže. Dále také epidemiologická opatření, která ovlivňovala například maximální počet lidí na stadionech. I když se již hrálo, příjmy ze vstupného byly značně omezené. V neposlední řadě pak za propady příjmů je i opadající zájem sponzorů, který může mít přesah i do dalších sezón. Když jsme již u přesahu do budoucnosti, otázkou je, zda tato situace, alespoň na nějakou dobu, nesníží i zájem fanoušků o fotbal přímo na stadionech.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.