01_trump

Trump musí Kongresu poskytnout svá daňová přiznání

Americké Ministerstvo spravedlnosti nařídilo Ministerstvu financí, aby předalo daňová přiznání bývalého prezidenta Donalda Trumpa Kongresu. To znamená, že šestileté Trumpovy osobní i obchodní finanční informace by se mohly nakonec skutečně dostat na veřejnost. Toto rozhodnutí tak zvrátilo opačný verdikt z roku 2019 a pokud ke zveřejnění skutečně dojde, půjde o extrémně sledovanou událost. New York Times totiž v investigativní reportáži z roku 2020 naznačovaly, že Donald Trump ve skutečnosti roky neplatil žádné federální daně z příjmu.

Trumpovy daně jako otázka národní bezpečnosti

Spor mezi Trumpem a jeho republikánskými příznivci na jedné straně, a Demokraty na straně druhé, se táhne již několikátý rok. Demokraté dlouhou dobu poukazují na to, že Trumpovy finanční informace jsou otázkou národní bezpečnosti, neboť mohou mimo jiné naznačit, zda byl Donald Trump pod zahraničním tlakem kvůli svým obchodním zájmům.

Donald Trump se stal prvním prezidentem v novodobé historii, který své daňové záznamy nezveřejnil, což vzbuzuje nemalé pohybnosti, stejně jako proklamovaná snaha Trumpových právníků za každou cenu tomuto zveřejnění zabránit. Budou se o to pravděpodobně snažit soudní cestou, což celý případ opět protáhne a je nepravděpodobné, že by veřejnost mohla do Trumpových záznamů v brzké době skutečně nahlédnout.

02_trump

Foto: Pixabay

750 dolarů

Již dříve umožnil jiný soud okresnímu prokurátorovi na Manhattanu přístup k Trumpovým daňovým záznamům v rámci trestního vyšetřování obchodních styků bývalého prezidenta. Touto cestou záznamy zatím nejsou přístupné veřejnosti. Deník The New York Times se ale v roce 2020 dostal k některým dokumentům, ze kterých vyplynulo, že Donald Trump nezaplatil v deseti z posledních 15 let žádné daně z příjmu a např. v roce 2016 to bylo absurdních 750 dolarů.

Donald Trump označil reportáž za „naprosté fake news“, zveřejnění daňových záznamů se ale stále brání. Zdá se však, že se blíží okamžik, ve kterém dojde na slova Nancy Pelosiové:

„Americký lid si zaslouží znát fakta o jeho znepokojivých střetech zájmů bývalého prezidenta a podkopávání naší bezpečnosti a demokracie“

Zdroj informací: https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-07-30/trump-s-tax-returns-can-be-released-justice-department-says?srnd=premium

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *