Donald Trump

Trump do toho půjde znovu. Vyvolal republikánskou občanskou válku

Pěkné to dědictví zanechal republikánům Donald Trump. S nevolí odstupující prezident dokázal to, co mnozí před ním rozhodně nezvládli. Nenávist mezi nejbližšími, mrtvé v Kapitolu a velkohubá prohlášení, nad nimiž zůstávala hlava stát snad celému světu. Jeho poslední dny v Bílém domě opravdu stojí za to a jsou maximálně pikantní. Členové republikánské strany si kladou zásadní otázku. Jak se máme k odstupujícímu prezidentovi vlastně postavit?

Výzva k probuzení republikánské strany

Právě po ní hřímá bývalý předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner. Ten se ostatně řadí mezi lidi, již mají podíl na tom, že se Donald Trump fakticky dostal k moci. A to se jedná o politika, který rezignoval před pěti lety a do politiky se už tolik nemíchá. Hodně ostře se vyjádřil hlavně kvůli invazi na Kapitol, kterou údajně Trump sledoval na obrazovce, od níž se nemohl odtrhnout.  

Ztráta pozic v Senátu

Proti dosluhujícímu americkému prezidentovi se staví poměrně hodně lidí, a to i těch, kteří stáli po jeho boku. Mimo jiné také lídr senátní většiny Mitch McConell. Tento pragmatik byl dlouhodobě nakloněn úřadování Trumpa. Stejně tak víceprezident Mike Pence. Po něm chtěl Trump, aby prostřednictvím Kongresu zablokoval potvrzení výhry Joea Bidena ve volbách. Pence ovšem do děje věcí zasáhnout odmítl. A ztráta kontroly nad Senátem? Ta postoj republikánské opozice, dá-li se to takto nazvat, ještě mnohem více zradikalizovala.

Kritici vs. stoupenci Trumpa

Obě strany se poměrně jasně začínají vymezovat. A není se čemu až tolik divit, vždyť republikánská strana ovládala jak Senát, tak i Sněmovnu reprezentantů. Třešničkou na dortu se stal prezidentský post. A nyní? Nula bodů. Nic! Mezi stoupence Trumpa se řadí třeba vůdce skupiny senátorů Ted Cruz. Právě oni chtěli zpochybnit v Kongresu ono Bidenovo vítězství.

Většina voličů věří v podvod

Je třeba také poznačit, že i nyní, kdy se pomalu Trumpův charakter odhaluje naplno, většina jeho voličů své modle stále věří. 45 % z nich vpád do Kongresu schvaluje! Pouhých 27 % jej považuje za ohrožující demokracii v USA.

Náznaky další prezidentské kampaně

Trump mimo jiné hovořil o tom, že si dovede představit svou kandidaturu na hlavu Spojených států v dalších volbách. Skupina jeho příznivců může dojít k další radikalizaci. Zabránit mu v tom mohou právě jeho kritici z vlastní strany. Třeba podporou impeachmentu. Trump by se stal jakýmsi obětním beránkem, což by mohlo být ještě horší…

Donald Trump: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *