Toyota rozhodne, zda bude v Kolíně vyrábět elektromobily. Pokud ne, o práci přijdou tisíce lidí

Toyota

Přechod na elektromobilitu je široce diskutovaným tématem u nás i ve světě. Diskuze se většinou točí okolo výhod a nevýhod elektrického pohonu. Trochu přitom ale zapadá fakt, že jde o téma nesmírně důležité pro celou českou ekonomiku. Dokladem toho je aktuální rozhodování koncernu Toyota o tom, zda bude své elektromobily vyrábět ve své kolínské továrně.

Toyota v Kolíně

Již téměř dvacet let vyrábí Toyota v Kolíně své vozy. Obecně se jedná o ta menší a levnější auta z její nabídky. Za těch 20 let dobu se u nás vyrobilo více než 192 000 vozů. Celý trh se však radikálně mění a automobilky přecházejí na výrobu elektromobilů. Toyota není žádnou výjimkou.

Toyota

Foto: Pixabay

V Evropě již od roku 2035 nebude moci auta se spalovacím motorem prodávat a jejich množství bude klesat i na ostatních trzích. Stejně jako jiné automobilky již proto Toyota otáčí výrobu směrem k elektromobilitě a aktuálně plánuje novou podobu svých výrobních kapacit a dodavatelských řetězců. Vůbec to přitom nemusí být tak, že současné továrny na auta se spalovacím motorem bude využívat i pro výrobu elektromobilu.

Životně důležité rozhodování managementu Toyoty

Nejvyšší management Toyoty bude proto rozhodovat i o tom, zda svoji kolínskou továrnu firma přestaví, nebo zcela opustí. V tom druhém případě by to znamenalo ztrátu zaměstnání nejen pro 3500 lidí, kteří v ní přímo pracují, ale i stovek či tisíců dalších, kteří jsou na továrnu navázání skrze dodavatelské řetězce. Již nyní je přitom jasné, že Toyotě se nevyplatí držet si kolínskou továrnu pro výrobu aut určených pro mimoevropské trhy, kde zákazy aut se spalovacími motory nebudou zaváděny tak rychle.

V Kolíně se zkrátka budou buďto vyrábět elektromobily, nebo se v ní nebude vyrábět nic. O investici do přestavby v hodnotě několika miliard korun se bude v Japonsku rozhodovat již letos nebo začátkem příštího roku. Vedení kolínského závodu doufá, že dosavadní bezproblémová a efektivní výroba spolu se strategickou polohou či možností snadno vytvořit nové dodavatelské řetězce přesvědčí největší management o tom, že elektromobily v Kolíně jsou dobrý nápad.

Zdroje informací: https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/toyota-letos-rozhodne-o-budoucnosti-kolinskeho-zavodu-vyroba-elektromobilu-je-otazkou-preziti-1413870

https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/auto/toyota-sazi-na-elektromobilitu-chysta-30-novych-modelu-lexus/r~fe4e107a5ce711ec8fa20cc47ab5f122/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.