Boj o stabilitu Ukrajiny pokračuje: 3 miliardy dolarů měsíčně pro udržení chodu země

Ukrajina

Ukrajinský ministr financí Serhij Marčenko během zasedání skupiny G7 zdůraznil, že Ukrajina v roce 2024 potřebuje měsíční finanční pomoc ve výši 3 miliard dolarů. Zahraniční pomoc je pro zemi klíčová, jelikož ekonomický tlak způsobený ruskou invazí se stále zvyšuje.

Pomoc je klíčová

Zahraniční pomoc je pro udržení ekonomické stability Ukrajiny klíčová. Bez podpory mezinárodních partnerů by bylo velmi obtížné udržet fungování země.

„V roce 2023 byl ukrajinský finanční systém stabilní a ekonomika se zotavovala rychleji, než se očekávalo. Rozhodující roli v našich úspěších sehrála vyvážená politika ukrajinské vlády spolu s důslednou podporou mezinárodních partnerů,“ zdůraznil Marčenko.

Ukrajinský rozpočtový deficit v letošním roce činí přibližně 37 miliard dolarů. Ukrajina totiž směřuje většinu svých rozpočtových příjmů do obrany a spoléhá na zahraniční pomoc při vyplácení důchodů a mezd státních zaměstnanců a na pokrytí sociálních a humanitárních výdajů.

Válka si vybírá svou daň

V roce 2023 Ukrajina obdržela 42,5 miliardy dolarů v zahraniční finanční pomoci, která jí umožnila fungovat i v těžkých válečných podmínkách. Díky vyvážené politice ukrajinské vlády a podpoře mezinárodních partnerů se ukrajinský finanční systém stabilizoval a ekonomika se zotavovala rychleji, než se očekávalo.

„V roce 2024 dosáhne měsíční potřeba vnějšího financování přibližně 3 miliard dolarů,“ uvedl Marčenko. Tato suma je nezbytná pro udržení stability země a pokračování v obnově po válce.

G7 a EU hrají klíčovou roli

Marčenko zdůraznil důležitou roli G7 v podpoře Ukrajiny. Země G7 a EU od února 2022 přispěly celkem 67 miliardami dolarů. Ačkoliv pomoc ze strany USA je v současnosti pozastavena, EU schválila 4leté financování ve výši 50 miliard eur v rámci nástroje pro Ukrajinu. První platba ve výši 4,5 miliardy eur (114 miliard korun) by měla být vyplacena v březnu.

„Důležité je tento trend udržet,“ zdůraznil Marčenko.

Zdroje info: X, https://www.reuters.com/world/europe/ukraine-needs-3-bln-financial-aid-per-month-2024-kyiv-says-2024-02-28/, https://kyivindependent.com/ukraine-needs-3-billion-per-month/

Náhledové foto: Pixabay