Tornádo na Moravě ukázalo problém podpojištění

Pojištění schopnosti splácet

Tornádo na jižní Moravě způsobilo velké škody. Pro mnohé likvidační. Ukázalo však také na problém, který mnozí lidé neřeší, avšak když se nějaká pojistná událost stane, ihned to negativně pocítí. Jde o problém takzvaného podpojištění. Co to je?  A jak mu předcházet? To si dnes řekneme!

V čem je problém?

Podpojištění tkví v tom, že nemovitosti, zejména v poslední době, nabývají na hodnotě. Pokud však lidé pravidelně neaktualizují svá pojištění nemovitosti či domácnosti, pak se ve výsledku stane, že za dobu, kdy se například cena nemovitosti z dvojnásobila, je pojištěná pořád na stejnou částku. To má za důsledek to, že až se stane škodná událost, pojištěné domácnosti dostanou velmi málo peněž vzhledem k reálným škodám a nákladům. Za tento efekt však nemohou jen samotné ceny nemovitostí. Čase se zvyšují také ceny vybavení domácnosti a stavební materiály a práce.

Předcházení problému – aktualizace pojistných smluv

Jak tedy tomuto předcházet. Je to snadné. Pravidelně aktualizovat smlouvy. Pojištění, zejména tak hodnotného majetku jako jsou nemovitosti, může totiž dobře fungovat jen v situaci, kdy se s ním v průběhu času pracuje. Proto je dobré aktualizovat své pojistné smlouvy. Nejlépe každé dva roky, vždy však kdy se změní hodnota pojištěného majetku. U nemovitostí vždy při rekonstrukci, přístavbě, obnovy části domu a podobně.

Lze si sjednat takzvanou indexaci

Pokud nechcete každé dva roky aktualizovat vaši pojistnou smlouvu, je tu pro vás vcelku dobrý nástroj, který je pojištěncům nabízen již při prvním sjednání pojištění. Jde o takzvanou indexaci. Tedy jakési automatické zvyšování pojistných částek ve vztahu k aktuálním cenám. Jde však o nástroj, který ještě není hojně využíván. Při indexaci se zvyšují pojistné částky díky koeficientu, který vs obě zahrnuje vývoj cen stavebního materiálu a prací. Samozřejmě s růstem pojistných částek se také automaticky navyšuje pojistné. U nemovitostí bývá toto navyšování v řádech stovek korun ročně.

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.